2017-04-03 “Żołnierze wyklęci – Żołnierze niezłomni” - wykład w PBW w Bielsku-Białej

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy corocznie w dniu 1 marca, młodzież szkół bielskich spotkała się z Markiem Łukasikiem, historykiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Prelekcja zatytułowana „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni” przybliżyła słuchaczom struktury polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, postaci żołnierzy ugrupowania „Wędrowiec” oraz jednego z największych zgrupowań polskiego podziemia niepodległościowego - Oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, „Grot”, walczącego na terenach Podbeskidzia oraz Śląska Cieszyńskiego. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii największej akcji Oddziału „Bartka”, jaką było zajęcie Wisły w Beskidach, a  następnie o zorganizowanej we wrześniu 1946 r. przez agentów bezpieki pod kryptonimem „Lawina” podstępnej akcji przerzutu żołnierzy „Bartka” do Starego Grodkowa, której konsekwencją było ich wymordowanie. Podsumowaniu prelekcji towarzyszył fragment filmu w reżyserii Grzegorza Brauna „Oskarżenie”, przedstawiający ekshumację jednego z bohaterów historii – Mieczysława Bujaka, który był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim, służył w armii amerykańskiej i oddziale podziemia antykomunistycznego kapitana „Orlika”.

Nadesłał
Wydział Współpracy ze Środowiskiem