2017-10-06 Cykl zajęć dla nauczycieli W JAKI SPOSÓB "CZYTAM, BO MUSZĘ" ZAMIENIĆ NA "CZYTAM, BO LUBIĘ"

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach zaprasza nauczycieli języka polskiego i nauczycieli bibliotekarzy na pierwsze z cyklu spotkanie: Jak wejść z uczniami w świat lektury? Projekt pracy z powieścią na przykładzie "Dawcy" Lois Lowry.

Zajęcia poprowadzi Pani Karolina Jędrych – nauczycielka języka polskiego w Zespole Ogólnokształcących Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Bytomiu, pracująca także w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka bloga: http://www.lekcjepolskiego.com/.

Od początku pracy w szkole układanie cykli lekcji związanych z omawianiem lektury było dla mnie bardzo ważne. Chciałam, aby uczniowie nie tylko czegoś nauczyli się na moich lekcjach, ale by dobrze się bawili, by mieli pozytywne nastawienie do lektury, by czytali zadawane przeze mnie powieści. Omawiając lekturę staram się przenieść elementy świata przedstawionego do szkolnej rzeczywistości, np. dzieląc klasę na „domy" (jak w Harrym Potterze), „załogi", prowadzące dziennik pokładowy, zorganizować pokaz mody XIX-wiecznej czy średniowiecznej (by poczuć się jak Zbyszko z Bogdańca). Mój ostatni projekt dotyczył omawianej w klasie VI książki „Dawca" amerykańskiej pisarki Lois Lowry. Chciałabym podzielić się z Państwem moimi pomysłami na cykl lekcji a także refleksjami po jego przeprowadzeniu. Przedstawione przykłady mogą stać się inspiracją do wymyślania własnych lekcji i proponowania uczniom innych lektur uzupełniających niż sugerowane przez nowe rozporządzenie.

Spotkanie odbędzie się 24 października 2017 r., w godz. 15.15-16.45 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach przy ulicy Ks. kard. S. Wyszyńskiego 7 (sala 118).

Na zgłoszenia czekamy do 23 października 2017 r.

> Formularz zgłoszenia on-line <

Szczegółowych informacji udzielają: