2018-02-01 Śmieci czy cenne odpady? - spotkanie edukacyjne w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

30 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach odbyło się seminarium Śmieci czy cenne odpady? – segregacja, kolekcjonerstwo, dobre decyzje producenta i konsumenta zorganizowane przy współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego Koło „Podlasie” w Siedlcach. Było to kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia miłośników przyrody. Tym razem członkowie sieci chcieli podzielić się swoją wiedzą w szerszym gronie, dlatego też zaproszeni zostali na nie wszyscy zainteresowani nauczyciele wraz ze swoimi wychowankami.
Spotkanie było podzielone na dwa bloki. Pierwsza część skierowana była do dzieci z przedszkola i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. aktorka siedleckiego Teatru ES Pani Urszula Gotowicka przypomniała opowieść o przygodach Duszka Śmieciuszka wprowadzając najmłodszych w zagadnienia ekologii. Dzieci miały też możliwość obejrzenia kukiełek i pacynek, które zostały wykonane z różnych odpadów. Pani Barbara Mileszczyk prezes PKE Koło „Podlasie” poinformowała zebranych o akcjach organizowanych przez Koło oraz zajęciach edukacyjnych jakie prowadzone są w placówkach oświatowych. W czasie spotkania uczestnicy mogli zwiedzić Sklep Marzeń Ekologa. Wszystkie ekologiczne produkty, jakie znajdowały się w sklepie były w szklanych pojemnikach. Odwiedzający sklep otrzymali zdrowe pieczywo, domowe ciasteczka, owoce i warzywa zapakowane w papierowe i szmaciane torebki.

W bloku dla starszych uczniów i dorosłych przedstawiono trzy prezentacje. Krótka historia śmieci z dydaktyczną pointą czyli kiedy na świecie pojawiły się śmieci to temat, który omówił Pan Ryszard Kowalski – biolog, miłośnik przyrody. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć jak może wyglądać współczesna spalarnia odpadów mieszcząca się w centrum Wiednia. Drugą prezentację Kolekcjoner – człowiek z pasją przedstawił Pan Tomasz Nasiłowski. Zebrani mogli obejrzeć jego kolekcje, a także dowiedzieć się co można zbierać rozwijając swoje pasje. Kolejne wystąpienie Pana Pawła Wiśniocha Edukacja recyklingowa Fundacji RECAL dotyczyła sposobu odzyskiwania aluminium oraz szkolnych i przedszkolnych projektów edukacyjnych m.in. Piłki za puszki. Na zakończenie Pani Ewa Maciejak nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach oraz koordynator Miasta Siedlce Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom – Rodzina – Człowiek przedstawiła akcję „Nakrętka kręci się dalej”. Omówiła korzyści jakie niesie osobom niepełnosprawnym ukierunkowana pomoc w postaci zbiórki plastikowych nakrętek.

Spotkaniu towarzyszyły:
- wystawa książek i filmów ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej,
- wystawa opakowań po słodyczach z okresu PRL z kolekcji Pana Tomasza Nasiłowskiego,
- wystawa dziwadeł z odpadów.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim 40 nauczycieli oraz 180 przedszkolaków (Miejskie Przedszkole nr 1, 3, 6, 22, 26, Przedszkole Żółty Latawiec) i 200 uczniów (Szkoła Podstawowa nr 1, 5, 9, 10, Katolicka Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa Żółty Latawiec).

Pomoc w wyposażeniu ekologicznego sklepu i dostarczenie towarów zapewnili:
- Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach