2018-04-16 Alfabet Kobiet Wyjątkowych. Pomysł Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach na obchody Roku Praw Kobiet

Ich całym światem miał być dom. Winne były posłuszeństwo mężowi. Po związaniu się z obcokrajowcem traciły polskie obywatelstwo. Nie mogły dysponować własnym majątkiem. Nie miały wstępu na uniwersytety, a nawet do bibliotek uczelnianych. Nie mogły uczestniczyć w olimpiadach sportowych, wykonywać zawodów prawniczych, nie były mile widziane w służbach mundurowych. Nie miały też praw wyborczych. I nie miało to miejsca setki lat temu.

W roku 2018 upływa 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. W pierwszym polskim parlamencie znalazło się osiem kobiet, które nazywane były "posełkami", "posełkiniami", "posłami kobiecymi" oraz… "poślicami".

Ustanowienie przez Sejm RP Roku 2018 Rokiem Praw Kobiet to okazja do zaprezentowania sylwetek tych, które zawsze szły pod prąd. Bez względu na okoliczności realizowały swoje pasje – często takie, które należały tylko do świata mężczyzn. Dzięki niezwykłej sile, odwadze i uporowi przełamywały bariery. Pokazywały, że prowadzenie badań naukowych, uniwersytecka katedra czy wynalazki mogą być dziełem płci pięknej.

Na stronie http://katowice.pbw.katowice.pl/index.php/rok-2018/rok-praw-kobiet przedstawimy kobiety, które kierując się perfekcjonizmem realizowały nie tylko powierzone im zadania i role społeczne, ale również rozwijały swoje zainteresowania i talenty. Niektóre znamy z podręczników historii, a inne urodziły się już w dobie Internetu. Bez względu na czas i miejsce, w których przyszło im żyć, są wyjątkowe.

Nadesłał: Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Katowicach.