2018-11-06 Gruba kreska i ciemna plama - czyli o ilustracjach, komiksie i picture bookach. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy w PBW w Gdańsku

Gruba kreska i ciemna plama - czyli o ilustracjach, komiksie i picture bookach.

Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy w PBW w Gdańsku, 7 listopada 2018 r.

[w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci, Gdańsk 6-10.11.2018 r.]

Po raz czwarty Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku została zaproszona przez organizatora Festiwalu Literatury dla Dzieci, czyli Fundację Burza Mózgów z Krakowa,do współuczestnictwa w niezwykłych wydarzeniach prawdziwego święta książki dziecięcej. To jedyna tego rodzaju ogólnopolska impreza adresowana do najmłodszych czytelników i ich opiekunów, której głównym celem jest powiększanie grona miłośników książek oraz nauka czerpania przyjemności z obcowania z literaturą.Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie, Festiwal Literatury dla Dzieciw 2018 roku odbędzie się już po raz piąty. Rozpoczął się imprezami czytelniczymi 17 maja w Warszawie, a jego kontynuacją są jesienne spotkania w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.

W programie gdańskiej konferencji adresowanej do nauczycieli i bibliotekarzy zaplanowano prelekcje:

•    Kolorowy świat - klasycy polskiej ilustracji - Barbara Gawryluk
•    Picture book - co to takiego? - Bogdan Ruksztełło-Kowalewski
•    Komiks - reaktywacja - Szymon Kloska

„Czym różnią się książki dla dzieci od książek dla dorosłych? To pytanie zadajemy na Festiwalu Literatury dla Dzieci od pięciu lat
i odpowiedź, nawet jeżeli nie od razu, zawsze pada taka sama - w jednych są "obrazki" w drugich nie.
Pomijając fakt, że to stwierdzenie  nie jest do końca prawdziwe, to kryje się za nim cały ocean wiedzy o specyfice literatury dla dzieci i o unikatowych potrzebach młodego odbiorcy książek.
Tegoroczna konferencja skupi się właśnie na tym, na relacjach pomiędzy literaturą dla dzieci, a wszelkiej maści materiałem graficznym, od ilustracji, poprzez komiks, po sztukę.”[informacja organizatora]
V Festiwal Literatury dla Dzieci w tym roku odbywa się pod hasłem CUDA I WIDY!

Szczegółowe informacje o konferencji