2018-11-19 90 lat dla śląskiej oświaty. Jubileusz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach

23 listopada przypada jubileusz 90-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach. Początki placówki wiążą się z założeniem Instytutu Pedagogicznego. Tworzący go nauczyciele z własnych funduszy zakupili ok. 400 tomów literatury naukowej, które stały się zalążkiem przyszłego księgozbioru. Instytut rozpoczął działalność 28 października 1928 roku. Niespełna miesiąc później, 23 listopada, wpisano do księgi inwentarzowej zakupione woluminy. Datę tę uważa się za początek działalności katowickiej PBW.

Jubileusz świętowano w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej przy ulicy Francuskiej 12, gdzie przybyli obecni i emerytowani pracownicy placówki oraz zaproszeni goście, których przywitał Krzysztof Kobiałka – Dyrektor PBW. W uroczystości wzięli udział: Dariusz Wilczak – Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Magdalena Zymon – dyrektor Wydziału Nadzoru Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach, Jerzy Szmajda – prezes zarządu katowickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Grzegorz Nogły – Członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, a także dyrektorzy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, szkół i bibliotek, którzy na ręce Dyrektora PBW składali kwiaty i gratulacje.

W programie spotkania przewidziano dwa referaty. Katarzyna Czapla-Durska przypomniała zgromadzonym genezę placówki, istotne daty oraz osoby, które trwale zapisały się na kartach bibliotecznych kronik ("Z dziejów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach"). Anna Marcol omówiła natomiast działalność edukacyjną książnicy, koncentrującą się wokół wspomagania szkół i placówek oświatowych, która w ostatniej dekadzie nabrała kluczowego znaczenia ("Działalność edukacyjna Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach. 2008-2018"). Coraz większą rolę odgrywa współpraca Biblioteki ze środowiskiem oraz jej nowe zadania, często odbiegające od typowej pracy bibliotecznej. Ich podjęcie było możliwe dzięki dobrze przygotowanej kadrze, która stale się doskonali i zdobywa nowa kwalifikacje.

W ramach obchodów 90-lecia Biblioteki ogłoszono dwa konkursy: grę jubileuszową „Czy wiesz, że…” oraz "Internetowy konkurs wiedzy o Józefie Lompie". Laureaci obu konkursów wzięli udział w uroczystości oraz odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Rok 2018 jest szczególny nie tylko w działalności PBW. Jubileusz jej 90-lecia przypadł w Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, do którego nawiązano w części artystycznej. Zgromadzeni wysłuchali koncertu zatytułowanego "Niepodległej!", w wykonaniu uczniów i wykładowców Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach. Utwory były uzupełniane komentarzami dr. hab. Jerzego Głybina – aktora Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego, wykładowcy Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. W ich tematykę wpisała się także specjalna wystawa, którą można było oglądać przy wejściu do auli.

Z okazji jubileuszu wydano okolicznościową publikację, zatytułowaną "90 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach: 1928-2018", którą rozdano przybyłym na uroczystość.