2018-12-06 “W krainie poezji Joanny Kulmowej” - relacja z konkursu

22 listopada br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego „W krainie poezji…”, który organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych Bielska-Białej i powiatu bielskiego. W tym roku gościliśmy uczniów ze szkół Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Godziszki i Grodźca. Konkurs od samego początku cieszy się niesłabnącym powodzeniem, podobnie było i w tym roku. Tegoroczna szósta edycja konkursu poświęcona była poezji Joanny Kulmowej, polskiej poetki zmarłej pięć miesięcy temu, celem konkursu było więc przypomnienie dorobku tej autorki, niekoniecznie znanej młodemu odbiorcy.

Dzieci z dużym zaangażowaniem interpretowały utwory, często wykorzystując pomysłowe rekwizyty, które podnosiły atrakcyjność występów. Młodzi artyści z fantazją i humorem przedstawili publiczności niezwykle bogaty i barwny świat wyobraźni poetki. Joanna Kulmowa odwoływała się do świata dziecięcych przeżyć łącząc w swoich utworach ciepły liryzm z humorem. Jednocześnie wzbudzała w odbiorcach refleksyjną zadumę nad światem.

W konkursie wzięło udział 40 uczniów, którzy występowali w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 1 – 3 oraz 4 – 6 szkoły podstawowej. Podczas recytacji oceniane były: dobór i opanowanie tekstu, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, jury miało więc utrudnione zadanie aby wybrać najlepszych. Wyłoniono po trzech laureatów w każdej kategorii oraz po dwa wyróżnienia. Laureaci otrzymali cenne nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy oraz drobne upominki.

Wyniki konkursu dostępnesą na stronie internetowej Biblioteki: https://pbw.bielsko.pl/index.php/artykuly/181-konkurs-recytatorski-w-krainie-poezji-joanny-kulmowej

Nadesłała:

Halina Dubrownik