2019-02-26 Stanisław Moniuszko - muzyczny portret wielkiego polskiego kompozytora - konkurs w DBP we Wrocławiu

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie na projekt okładki książki o wielkim kompozytorze.

Szczegóły dotyczące konkursu TUTAJ

Aby godnie uczcić pamięć Patrona roku 2019 Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego organizuje Konkurs pt. Muzyczny portret wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Realizatorem Konkursu jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu. Konkurs prowadzony jest na terenie województwa dolnośląskiego i adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Kim był Stanisław Moniuszko?

Jeśli zapytać przypadkową osobę (w Polsce albo za granicą), z jakimi twórcami muzyki poważnej kojarzy pan/pani nasz kraj, z pewnością pierwsze padłoby nazwisko Fryderyka Chopina. A dalej? – dopytujemy. Pada wówczas (choć niestety nie zawsze) nazwisko Stanisława Moniuszki. Nieodmiennie zajmuje on drugą pozycję w rankingu polskich kompozytorów, depcząc po piętach wielkiemu fortepianiście. Dlaczego tak jest? Autor „Halki” może także być ikoną.

Biografia Moniuszki obfituje w wydarzenia dramatyczne, frapujące i sama w sobie stanowi intrygującą opowieść. Z kolei dzieła Moniuszki miały uznaną renomę jeszcze za życia kompozytora. Pełne rozmaitych nastrojów, inwencji melodycznej, pomysłowości. Jak na prawdziwego artystę przystało. Przez lata nazbierało się sporo ciekawostek o Moniuszce. Uzupełniają nam one obraz tego niezwykłego człowieka, czynią jego portret nieco niejednoznacznym, ale przez to – o ileż bardziej fascynującym.

Źródło informacji

Nadesłała: