2019-03-17 Impreza czytelnicza w wałbrzyskiej filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu – relacja

28 lutego 2019 roku w wałbrzyskiej filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu odbył się etap powiatowy ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników. Emocje wśród drużyn uczniów reprezentujących szkoły, jak i opiekunów były spore. Do kolejnego etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:
* kategoria: klasy 1-4: drużyna z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu,
* kategoria: klasy 5-8: drużyna z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze.

Tydzień później, czyli 7 marca 2019 roku wszyscy uczestnicy etapu powiatowego zostali zaproszeni do wałbrzyskiej filii DBP na imprezę czytelniczą, która została przygotowana specjalnie z okazji konkursu. Na wstępie zaprezentowano uczestnikom najpiękniejsze zakątki miasta w prezentacji: „Spacerkiem po uliczkach Wałbrzycha”. Niektórzy byli zdziwieni faktem, że tyle ciekawych miejsc można zobaczyć i odkryć podczas spacerowania znanymi ulicami. Podczas spotkania w bibliotece uczniowie mieli także okazję zapoznać się z publikacjami autorek związanych z Ziemią Wałbrzyską. Na wystawie były m.in. książki Olgi Tokarczuk i Joanny Bator oraz książka zatytułowana „Taniec na wulkanie' napisana przez Daisy Hochberg von Pless (mieszkającą w Książu, a pod koniec życia w centrum Wałbrzycha). W drugiej części spotkania przygotowane zostały dla uczestników zagadki literackie.

Uczniowie, którzy wykazali się znajomością życia i twórczości polskich pisarzy otrzymali okolicznościowe nagrody. Warto podkreślić, że na zakończenie imprezy czytelniczej wręczona została dla każdego ucznia przygotowana specjalnie na tę okoliczność książka oraz dyplom za udział w imprezie czytelniczej, której hasło przewodnie nawiązywało do słów poetki Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Nadmienić też wypada, że opiekunowie uczniów otrzymali egzemplarze książek do szkolnej biblioteki. Miło było nam gościć uczniów i nauczycieli w marcowe przedpołudnie w bibliotece pedagogicznej. Liczymy na kolejne spotkania z okazji czytania.

Nadesłała:
Ewa Bochynek