2019-10-03 RELACJA Z PIERWSZEGO SPOTKANIA Z CYKLU „80 MINUT NA 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ"

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce przygotowała dla młodzieży cykl spotkań o tematyce historycznej.

Pierwsze spotkanie odbyło się 25 września. Tego dnia prelekcję „Zgromadzenia zakonne w Ostrołęce" wygłosił dr hab. Jan Mironczuk. Z zainteresowaniem słuchali jej uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce. Pan Jan Mironczuk przedstawił historię kobiecych zgromadzeń zakonnych w naszym mieście.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce uczestniczący w prelekcji dowiedzieli się kiedy i w jakich okolicznościach siostry przybyły do Ostrołęki, jakie miały zadania i przede wszystkim jak wyglądały ich losy w czasie II wojny. Pomimo licznych trudności i represji spowodowanych polityką okupanta,  zakonnice nie przerwały swojej pracy, niosły pomoc chorym, ubogim, uratowały 700 osób pochodzenia żydowskiego (500 dzieci i 200 osób dorosłych), prowadziły w szkołach tajne nauczanie oraz pracowały wśród rannych żołnierzy w szpitalach polowych i na liniach frontu. Prelegent krótko omówił także ich historię po zakończeniu działań wojennych.

Po prelekcji młodzież wzięła udział w grze bibliotecznej, polegającej na wykonaniu określonych zadań związanych z druga wojną światową, w wyniku których odnalazła litery pozwalające na odgadnięcie hasła głównego. Na koniec odbyło się losowanie nagród.

Nadesłała:
Edyta Dobek