2019-11-20 Warsztaty edukacyjne na temat bezpiecznego i legalnego korzystania z Internetu w Ostrołęce

W dniu 14.11.2019 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce odbyły się warsztaty edukacyjne na temat bezpiecznego i legalnego korzystania z Internetu. Temat przybliżyła przedstawicielka Fundacji Legalna Kultura Dorota Gałan-Niedziela.

Warsztaty były dwuczęściowe: dla nauczycieli i dla uczniów.

Nauczyciele poznali sposób przestrzegania oraz podstawowe pojęcia z prawa autorskiego, m.in.: utwór, prawa osobiste i majątkowe, dozwolony użytek, licencja, wyjątek edukacyjny. Uczestnicy dowiedzieli się jakie są zasady i warunki licencji Creative Commons oraz źródła i sposoby wyszukiwania w sieci utworów z domeny publicznej i tych dostępnych na wolnych licencjach.

Uczniowie z III LO w Ostrołęce dowiedzieli się m.in.: czym są legalne źródła, dlaczego warto z nich korzystać i jak je rozpoznać w sieci,  czy i co można ściągać i udostępniać w Internecie, na co pozwalają zasady dozwolonego użytku, jak bezpiecznie tworzyć i prowadzić konta w necie. W krótkim teście na platformie Kahoot uczniowie sprawdzili co zapamiętali z wykładu, a osoby z trzech pierwszych miejsc zostały nagrodzone przez pracowników Biblioteki.

Prowadząca w bardzo ciekawy i kompetentny sposób przybliżyła odbiorcom wymogi ustawicznie zmieniającej się cyfrowej rzeczywistości.