Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Facebook    Kontakt

2020-07-01 Ukazał się nowy numer "Dialogów Bibliotecznych"

Trzeci numer "Dialogów Bibliotecznych: czasopisma online", wydawanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach, powstawał w szczególnych okolicznościach. Zbieranie materiałów zbiegło się z wybuchem pandemii koronawirusa, kiedy to całą naszą działalność zostaliśmy zmuszeni przenieść do Internetu. Szkoły i placówki oświatowe wspieraliśmy za pośrednictwem naszych blogów i profili w mediach społecznościowym. Polecaliśmy bezpłatne strony i materiały edukacyjne, tworzyliśmy tutoriale, samouczki oraz wykazy przydatnych linków i źródeł. W tym czasie realizowaliśmy także kolejne edycje bezpłatnych kursów e-learningowych, które cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W kwietniu 2020 roku przenieśliśmy nasze szkolenia na nową platformę, na której – poza kursami – planujemy uruchomić sieć współpracy i samo-kształcenia online, adresowaną do nauczycieli i bibliotekarzy zainteresowanych wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy pedagogicznej oraz działaniach na rzecz promocji szkół i bibliotek. Już dzisiaj zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu.

Ostatnie miesiące pokazały, że nowoczesne technologie mogą skutecznie wspierać edukację. W dziale "Sieciow@nie"; polecamy bezpłatne programy i aplikacje, które popularyzowaliśmy w ostatnich miesiącach. Są przydatne zarówno w pracy zdalnej, jak i stacjonarnej.

Do numeru dołączyliśmy materiał o tworzeniu gier planszowych oraz dwa scenariusze zajęć. Mamy nadzieję, że będzie można je wykorzystać w nowym roku szkolnym, po powrocie do nauki w trybie stacjonarnym.

Zapraszamy do lektury!

Wszystkie numery czasopisma są dostępne na stronie: https://pbw.katowice.pl/index.php/oferta/dialogi-biblioteczne.

Nadesłała: Anna Marcol, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach.