Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Facebook    Kontakt

2020-12-15 „Coś wam powiem, jeśli chcecie”… - w magicznej krainie poezji Doroty Gellner - PBW Bielsko-Biała

W dniu 26 listopada 2020 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zorganizowała konkurs recytatorski online dla uczniów klas 1-3 i 4-6 szkół podstawowych pt. „W krainie poezji Doroty Gellner”. Była to ósma edycja tej imprezy bibliotecznej cieszącej się niezmiennym powodzeniem. W konkursie uczestniczyło 21 uczniów ze szkół podstawowych Bielska-Białej i Godziszki. Występowali oni z recytacjami wierszy na zdalnej platformie ClickMeeting. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-6.

Celem organizatorów konkursu była popularyzacja twórczości Doroty Gellner, rozbudzanie wrażliwości artystycznej oraz promocja polskiej poezji współczesnej wśród dzieci i młodzieży. Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: Anna Niemiec-Warzecha - dyrektor PBW w  Bielsku-Białej, Jolanta Biernat – doradca metodyczny RODN WOM w Bielsku-Białej i Renata Kruszyna - nauczyciel bibliotekarz PBW.

W tym roku konkurs był poświęcony twórczości Doroty Gellner - znanej i lubianej autorki poezji i prozy dla dzieci i młodzieży. Opublikowała ona ponad 100 książek, na które złożyły się: wiersze, opowiadania, słuchowiska radiowe, teksty piosenek, scenariusze telewizyjne, sztuki teatralne. Jest laureatką Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Patronuje wielu przedszkolom i  szkołom w Polsce.

Twórczość Doroty Gellner, odwołując się do wyobraźni, przenosi młodego czytelnika w  tajemniczą atmosferę cichych ogrodów, ukwieconego stokrotkami i dzwonkami nieba, bajkowego zamku, czy cudowną scenerię złotego miasteczka, w którym mieszka czarodziej rozdający dzieciom dobre czary. Niekiedy autorka zdradza „zwyczaje” świata nieożywionego, np. w wierszu „Piłka”, gdzie tytułowa bohaterka - niczym niesforny urwis - w szalonej gonitwie „przeskoczyła świata pół”, „zatańczyła z burym kotem”, „przestraszyła stado kur” i na koniec zmęczona „zatrzasnęła z hukiem drzwi i „pod łóżkiem grzecznie śpi”. Poetka niezwykle dowcipnie przedstawia antropomorficzne „zwyczaje” kota i psa w wierszu „Czekoladki dla sąsiadki”, które jak niesforne dzieciaki - łobuzersko podkradają pyszne czekoladki prowadząc bardzo zabawny dialog. Autorka malowniczo opisuje też zjawiska przyrody, jak np. burzę, podczas której:

„Złote kwiaty z góry lecą. Wszystkie żarzą się i świecą!

Tną ciemności złotym łukiem, pąki im pękają z hukiem!”

/Dorota Gellner: „Ogród burzy”/

W innym wierszu poetka przedstawia perypetie niezdecydowanej modnisi, która w żaden sposób nie mogła się zdecydować, jaką kreację założyć na przyjęcie. Brak zdecydowania, w co się ubrać, skończył się dla bohaterki pozostaniem w domu z powodu zakończenia imprezy. Autorka zna, oczywiście, także problemy najmłodszych czytelników, które przedstawia w wierszu „Brat”. Opisuje w  nim konflikt między rodzeństwem, kiedy starszy brat musi się opiekować młodszą siostrą pod nieobecność rodziców. Taka perspektywa zupełnie mu nie odpowiada i robi wszystko, żeby sobie uprzyjemnić nudne zajęcie. Tak więc, czyta gazetę, skleja samolot, ogląda film, rozmawia przez telefon z kolegami, w końcu zmęczony zasypia. Jakież było zdziwienie rodziców, po powrocie do domu, gdy stwierdzili, że role się odwróciły i to młodsza siostra pilnowała swojego brata. Chciałoby się zapytać, któż z nas rodziców nie miał podobnego doświadczenia wychowawczego w realnym życiu?

Twórczość Doroty Gellner jest pełna lirycznego humoru i ciepła. Prezentuje młodemu odbiorcy radość życia, spontaniczne reakcje bohaterów i ich zabawne relacje z otoczeniem.

Magiczna kraina poezji została wzbogacona o bajkowe postacie, jak np.: aniołki, damy, rycerze, smok, czy paź. Niektórzy bohaterowie, jak np. aniołki czynią świat przyjemniejszym i piękniejszym, gdyż „stokrotki i dzwonki rozsiały po łąkach”, a z rumianków i fiołków plotą wianek, który „zawieszą na niebie.”
Recytacje zaprezentowane na platformie były pełne polotu i fantazji. Recytatorzy bardzo obrazowo i  dynamicznie przedstawiali swoje interpretacje wierszy.
Każdy odbiorca oglądający występy mógł stwierdzić, iż dzieci potraktowały recytacje w  sposób twórczy i ambitny. Młodzi aktorzy podkreślali niepowtarzalny charakter swojej prezentacji poprzez eleganckie i nietuzinkowe stroje. Niektórzy z nich pokusili się o przygotowanie ciekawych i  pomysłowych scenografii. Potrafili nadać swoim deklamacjom oryginalny i niepowtarzalny styl. Z właściwą sobie młodzieńczą wrażliwością prezentowali postacie żyjące w „krainie poezji Doroty Gellner”.

Uczniowie przygotowali recytacje pod opieką nauczycieli bądź rodziców. Mimo że nie mogliśmy się spotkać realnie, to występy - pełne humoru, pomysłowości i wigoru na pewno zapadną na długo w naszą pamięć.
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia i 3 główne nagrody w kategoriach: klasy 1-3 i 4-6. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom uznania za udział w konkursie. Laureatom przyznano atrakcyjne nagrody, które zostały odebrane przez opiekunów w siedzibie biblioteki. Miejmy nadzieję, że kolejna edycja konkursu w przyszłym roku odbędzie się w bardziej przyjaznych okolicznościach.

Laureaci klas 1-3 oraz 4-6 - autorki screenów: Małgorzata Czub i Halina Szpak

Nadesłała: