Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Facebook    Kontakt

2021-04-01 Konkurs „Młode Skarby Góralszczyzny” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej

plakat konkursu Młode skarby

W ramach obchodów Roku Górali w województwie śląskim Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zorganizowała konkurs dla uczniów szkół podstawowych pt. „Młode skarby góralszczyzny”.

Konkurs był skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego i polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej w formie krótkiego filmu, przedstawiającego własną działalność na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa kultury góralskiej.
Otrzymaliśmy bardzo dużo zgłoszeń, co świadczyło o dużym powodzeniu konkursu. Młodzież jest żywo zainteresowaną góralską kulturą, a objawia się to nie tylko w kultywowaniu muzyki i tańca ale też i podtrzymywaniu innych tradycji, jak szydełkowanie, rzeźbienie, ozdabianie i tworzenie strojów góralskich itd. Wybranie spośród wszystkich filmów tych zwycięskich było naprawdę poważnym wyzwaniem.

W wyniku obrad jury wyłoniło zwycięzców:

Nagrody główne:

• I miejsce: Tobiasz Frymarkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Żywiec Moszczanica
  • II miejsce: Julia Nowak, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej
  • II miejsce ex aequo: Julia Pawlica, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Jeleśni

Wyróżnienia:

• Jan Łupieżowiec, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce
  • Emilia Michałek, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie
  • Julia Polok, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce
  • Franciszek Smolec, Szkoła Podstawowa nr 6 w Bielsku-Białej

Cieszymy się, że tak wielu młodych ludzi pielęgnuje i rozwija piękne, góralskie pasje.

Zwycięskie filmiki można obejrzeć na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=U6MpNa6eJq0... Zapraszamy.

Młode skarby góralszczyzny

Młode skarby góralszczyzny YT