Rok 2003

2003-04-30 Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach - rozstrzygnięcie konkursu "Książka którą zapamiętam"

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach zorganizowała konkurs "Książka, którą zapamiętam" skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych okręgu siedleckiego.

Celem konkursu było:

• Propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.
  • Rozbudzanie motywacji czytania i rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich.
  • Rozwijanie umiejętności językowych i stylistycznych oraz wrażliwości na piękno literatury.

Konkurs trwał od 01.10.2002 r. do 10.03.2003 r. Uczestnicy składali prace samodzielnie napisane, podpisane imieniem i nazwiskiem, ewentualnie z adresem szkoły i nazwiskiem nauczyciela prowadzącego w siedzibie biblioteki. Formą pracy musiała być recenzja ulubionej książki.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 23.04.2003 r. Poloniści będący członkami komisji opracowali punktowe kryteria oceny (0 - 20 pkt). Zakodowane prace oceniane były pod względem merytorycznym, językowym i stylistycznym.

Skład komisji:

mgr Katarzyna Bulik - nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
mgr Ewa Chyb-Konopczyńska - nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach
mgr Jadwiga Kajda - nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
mgr Hanna Krasuska-Terka - nauczyciel-bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej
mgr Barbara Murek - nauczyciel Publicznego Gimnazjum nr 6
mgr Małgorzata Percińska - nauczyciel-bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej
mgr Anna Wierzbicka - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 11

Na konkurs wpłynęło 44 prace. Podzielono je na trzy kategorie.

W kategorii szkół specjalnych wpłynęły 4 prace. Spośród nich wyróżniono jedną, napisaną przez Ewę Zielińską (recenzja książki A. Lindgren "Dzieci z Bullerbyn") z Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim napisaną pod kierunkiem p. Ewy Rzodkiewicz.

W kategorii gimnazjów wpłynęło 20 prac. Wyróżniono cztery prace:

Miejsce I - Anna Stachowicz (recenzja książki Ch. i I. Zachert "Spotkamy się kiedyś w moim Raju") uczennica kl. IIa Publicznego Gimnazjum nr 6 w Siedlcach. Praca napisana pod kierunkiem p. Agaty Jóźwiak

Miejsce II - Agnieszka Tokaj (recenzja książki N. Sparksa "Jesienna miłość") uczennica kl. III Gimnazjum Gminnego w Dębem Wielkim

Miejsce III - Anna Sobolewska (recenzja książki N. Gordona "Szaman") uczennica kl. IIIb Gimnazjum w Iganiach Nowych i Natalia Grzebisz (recenzja książki J. Harris "Jeżynowe wino") uczennica kl. IIa Publicznego Gimnazjum nr 6 w Siedlcach. Praca napisana pod kierunkiem p. Agaty Jóźwiak.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wpłynęło 20 prac. Wyróżniono trzy

Miejsce I - Katarzyna Wójcicka (recenzja książki A. Frank "Dzienniki") uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Siedlcach

Miejsce II - Izabela Tryniszewska (recenzja książki P. Coelho "Alchemik") uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie

Miejsce III - Arkadiusz Piotrowski (recenzja książki J.R.R. Tolkiena "Władca Pierścieni") uczeń kl. Ig II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Siedlcach

Osoby, które wygrały konkurs otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy - podziękowania za udział. Komisja podkreśliła wysoki poziom nadesłanych prac, dobór ambitnej niełatwej literatury, wyjątkową wrażliwość autorów. Część prac pisana była pod kierunkiem nauczycieli, których społeczne zaangażowanie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Nauczyciele ci otrzymali podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu.

Hanna Krasuska-Terka
Małgorzata Percińska