Rok 2004

2004-01-23 Galeria w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej W Siedlcach

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach dąży do szerokiej współpracy i integracji ze środowiskiem nauczycielskim regionu siedleckiego. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom, jak również zainteresowaniom swoich odbiorców.

Wyrazem tego jest także powstanie i działalność galerii nauczycieli twórczych. Galeria istnieje od września 2001 roku w budynku biblioteki przy ul. Oskara Langego 6. Powstała z inicjatywy dyrektora biblioteki - mgr Marzeny Kowalczuk; zajmuje się nią mgr Anna Stefaniak - nauczyciel - bibliotekarz, pracownik Wydziału Informacyjno - Bibliograficznego. Ekspozycję prac można oglądać w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 18.00, w sobotę - w godz. 9.00 - 15.00.

Istnienie galerii jest jedną z licznych form działalności placówki w środowisku - nie jest to działalność typowo biblioteczna, lecz wybitnie artystyczna. W galerii mają szansę wystawić swoje prace plastyczne nauczyciele wszystkich typów szkół oraz studenci siedleckich uczelni. Prezentowane prace wykonane zostały w różnych technikach - w ołówku, farbą olejną, akwarelą, sepią, pastelem, w postaci fotografii artystycznej. Obiektami artystycznych dokonań ich twórców były szczególnie: martwe natury, kwiaty, pejzaże, a także architektura miejska.

W ponad dwuletniej działalności wystawienniczej placówki zaprezentowano w galerii obrazy kilku artystów - amatorów. .

Wystawy w galerii:

2001r.

IX - XII - Anna Stefaniak - martwe natury wykonane w ołówku (nauczyciel - bibliotekarz, pracownik Wydziału Informacyjno - Bibliograficznego Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach);

2002r.

I - III - Alicja Głuchowska - dwie wystawy; pejzaże oraz martwe natury - obrazy olejne i pastele (nauczycielka nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Myrsze);

IV - VI - Ewa Wasilewska - portrety wykonane w pastelu i  sepii (studentka I roku pedagogiki z plastyką na Akademii Podlaskiej w Siedlcach);

VII - XII - Małgorzata Kowalczyk - dwie wystawy; pejzaże w ołówku i akwareli (nauczycielka nauczania zintegrowanego i opiekunka koła plastycznego w Szkole Podstawowej w Domanicach);

2003 r.

I - VI - Alicja Głuchowska - dwie wystawy; martwe natury, kwiaty i pejzaż wykonane w pastelu (nauczycielka nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Myrsze);

VII - X - Tomasz Borkowski - architektura polskich miast kresowych (Wilno, Lwów) oraz Siedlec w fotografii (nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach);

XI - XII - Anna Stefaniak i Ewa Wasilewska - martwe natury w różnych technikach - ołówek, pastel, akwarela, farba olejna (Anna Stefaniak - nauczyciel - bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach; Ewa Wasilewska - studentka III roku pedagogiki z plastyką Akademii Podlaskiej w Siedlcach).

Oprac. Anna Stefaniak
pracownik Wydziału Informacyjno - Bibliograficznego