Rok 2005

2005-05-03 KATAKLIZM W PBW W ŁODZI

KATAKLIZM W PBW W ŁODZI
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi poniosła ogromne straty w wyniku zalania.
Nad pomieszczeniami PBW w Łodzi mieści się szkoła podstawowa, gdzie doszło (najprawdopodobniej w sobotę 30 kwietnia br.) do awarii instalacji wodnej. W poniedziałek rano, 2 maja, pracownicy zastali widok "tonącego okrętu podwodnego". Przystąpili do natychmiastowej ewakuacji i ratowania zbiorów, dokumentów i sprzętów. Odłączono zasilanie elektryczne. Mimo Święta 3 Maja do pracy przyszła większość pracowników, aby ratować wieloletni dorobek biblioteki, dorobek kultury i nauki polskiej - książki! Niestety, wiele woluminów zostało zalanych wodą, pomieszczenia nadają się do gruntownego remontu, usunięto zniszczone meble (np. ladę wypożyczalnianą, biurka...) i wykładziny. Widok przypomina chyba efekty powodzi z 1997 r.
Trwa szacowanie bolesnych strat. Woda wciąż skapuje z nasiąkniętych sufitów i ścian... Nie wiadomo jeszcze, ile - tygodni bądź miesięcy - biblioteka nie będzie dostępna dla czytelników. Słowa nie oddadzą ogromu zniszczenia. Niech przemówią obrazy:

Marcin Paszkowski
Wydział Informacji PBW w Łodzi

Trzeci dzień kataklizmu

Trwają prace ratunkowe. Kilkadziesiąt tysięcy książek niestety są mokre bądź wilgotne. O ścianach i podłogach nawet nie chcę wspominać. Przez okno "wyleciał" meblowy złom (jest to widoczne na fotografii). Czekamy na decyzje właściwych urzędników.... Póki co, załoga dzielnie "walczy", przenosząc kolejne tysiące książek do suchego magazynu, rozkładając mokre książki gdzie jeszcze można (a praktycznie już nigdzie nie ma wolnego miejsca...).
Najgorsze, że na zewnątrz pada i jest wilgotno... Serdecznie dziękujemy za kontakt, cenne informacje oraz słowa otuchy, jakie spłynęły telefonicznie od bibliotek z całej Polski!

Wielkie dzięki za ludzką SOLIDARNOŚĆ z nami!

Ukłony
Marcin Paszkowski