Rok 2007

2007-09-08 Relacja ze zbiórki książek przeprowadzonej przez studentów bibliotekoznawstwa i nauczycieli bibliotekarzy z Katowic

Relacja ze zbiórki książek przeprowadzonej przez studentów bibliotekoznawstwa i nauczycieli bibliotekarzy z Katowic

Już od 2004 r. Koło Naukowe "Sodalitas Bibliologica Silesiana", zrzeszające studentów i doktorantów Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzi zbiórkę książek, które mają stanowić zalążek przyszłych księgozbiorów polonijnych. Pobudką do podjęcia tej inicjatywy stała się sytuacja Polaków mieszkających poza krajem, którzy niejednokrotnie mają utrudniony dostęp do publikacji w języku ojczystym.

Dotychczas członkowie Koła zebrali kilkadziesiąt kartonów wyselekcjonowanych wydawnictw. Większość z nich została przekazana Polskiej Szkole i Przedszkolu w Cierlicku na Śląsku Cieszyńskim, gdzie w 2005 r. studenci zorganizowali polskojęzyczny księgozbiór dla uczniów i nauczycieli. Od tej pory zbiórka stała się stałym elementem działalności "SBS", ponieważ z różnych stron Europy do jego przedstawicieli zaczęły napływać sygnały o potrzebie tworzenia podobnych biblioteczek.

Nie brakuje osób wspierających tę inicjatywę. Są to przede wszystkim śląscy bibliotekarze, którzy na rzecz akcji przekazują dary czytelników oraz zbędne, lecz dobrze zachowane dublety lektur. W latach 2004-2006 współpracę z Kołem podjęło kilkanaście bibliotek szkolnych i publicznych. Natomiast od listopada 2006 r. akcję studentów wspomaga Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach, która podjęła się popularyzacji zbiórki w środowisku nauczycieli bibliotekarzy. Do tej pory na jej terenie zgromadzono ponad 1300 starannie wyselekcjonowanych książek, które były sukcesywnie przekazywane członkom Koła. W księgozbiorze tym dominowały publikacje z zakresu literatury pięknej (polskiej i obcej) oraz literatura dziecięco-młodzieżowa.

W semestrze letnim 2007 r. przedstawiciele KN "SBS" - Arkadiusz Kugler (przewodniczący) i Tomasz Kaczyński (sekretarz) oraz Waldemar Kugler z Koła Naukowego Hungarystów Uniwersytetu Jagiellońskiego przewieźli zebrane książki do Budapesztu. Woluminy przekazali pani Ewie Słabej Rónay - dyrektorowi Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej, która rozprowadzi je wśród najbardziej potrzebujących polskich placówek oświatowych rozproszonych po całych Węgrzech.