Rok 2009

2009-01-22 Warsztaty drukarskie dla uczniów

Witam serdecznie Dyrekcję, Nauczycieli oraz Bibliotekarzy!

Jeżeli macie już Państwo zarezerwowany termin warsztatów prosimy o  potraktowanie tego maila tylko jako  przypomnienie naszej oferty. Nawiązując do czasów Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga - firma KALANDER stworzyła historyczne warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej.  Warsztaty przeznaczone są dla uczniów od 1-wszej klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum aż do szkół średnich.
Warszty odbywają się u Państwa w bibliotece.

Aby obrazowo ukazać czasy - erą Gutenberga zwane - osoby prowadzące występują w dawnych strojach rzemieślniczych: drukarz oraz zecer. Przywozimy do Państwa szkoły najważnejszy zabytek naszych warsztatów drukarskich - dużą prasę drukarską - rekonstrukcja prasy Gutenberga. Na owej to prasie każdy uczestnik warsztatów po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu składu  czcionek, drukuje stylowy certyfikat młodego czeladnika.
Kolejną atrakcją warsztatów jest odbicie pieczęci lakowej na wydrukowanym uprzednio certyfikacie oraz wykonanie pieczęci metodą suchego tłoka.

Nasze zajęcia mają na celu przybliżenie historii drukarstwa począwszy od ręcznego składu czcionek, poprzez typografie, a skończywszy na wieloformatowych drukach laserowych. Dzięki nauce połączonej z zabawą uczestnicy pokazu mają niepowtarzalną okazję przeżć ponownie chwilę narodzin przełomowego wynalazku! Również w czasie tego spotkania na kolejnym stonowisku uczniowie biorą udział w zajęciach kalkomanii - tworzenia artystycznych plakatów przy użyciu kalek drukarskich.
Wielkim zadowoleniem dla uczestników jest otrzymanie na pamiatkę do domu wszystkich wykonanych własnorêcznie przez siebie prac podczas tych warsztatów.Nie ukrywamy, że bibliotekarzy również zapraszamy do udziału w niezwykłych warsztatach, a wrażenia są naprawdę niesamowite.

Tak więc proponujemy przeprowadzenie u Państwa w szkole warsztatów drukarskich składających się z 3 stanowisk:
- drukarnia - prasa drukarska - drukowanie certyfikatu uczestnistwa w warsztatach drukarskich
- zecernia - ręczny skład czcionek oraz odbijanie prawdziwych pieczęci lakowych i wykonywanie pieczęci metodę suchego tłoka
- ilustratornia-kalkomania - tworzenie artystycznych plakatów.

W ciągu jednego dnia propnujemy przeprowadznie od 3 do 5 pokazów, gdzie każdy trwa 60 minut.
Maksymalna liczba uczestników w czasie jednego pokazu wynosi 30 uczniów. Jest to nieprzekraczalna liczba, ze względu na warunki techniczne zorganizowania warsztatów drukarskich. Warsztaty z każdą kolejną grupą rozpoczynają się kilkuminutowym wstępem nawiązującym do człowieka, któremu przypisuje się obmyślenie pierwszej praktycznej metody drukowania, czyli Jana Gutenberga, jak również krótki zarys historii drukarstwa. Następnie następuje podział uczestników do przygotowanych stanowisk rzemieślniczych.

Ideą tych warsztatów jest, aby każdy uczeń sam własnoręcznie wykonywał wszystkie polecenia zecera i drukarza jak również sam stworzył i wykonał własny plakat.W związku z ciągle rosnącymi zainteresowaniami naszymi pokazami i bardzo dobrą opinią od szkół, w których były prowadzone przez nas warsztaty edukacyjne otrzymaliśmy dofinansowanie.
W celu ustalenia wszystkich szczegółów warsztatów jak również ceny za pokazy, która zależy od odległości oraz ilości uczniów biorących udział w warsztatach prosimy o kontakt telefoniczny 032 300-34-93 od poniedziałku do piatku w godz. od 9:00 do 15:00.
Cena za pokaz na jednego ucznia porównywalna jest do dużej paczki chipsów.
Dla bibliotek zapraszających nas ponownie przewidzieliśmy 10% zniżki.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.kalander.com.pl. Od 10 lat organizujemy także warsztaty papiernicze - Jak powstaje papier?Będzie nam bardzo miło zagościć u Państwa w bibliotece.
Katarzyna Bakalarczyk

KALANDER