Rok 2009

2009-02-09 V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

Serdecznie zapraszamy do udziału w V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, które odbędzie się w dniu 25 marca 2009 roku (środa) w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie.

Temat Forum:  Przyszłość bibliotek - biblioteki przyszłości.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy.
Patronat medialny:  „Głos Nauczycielski” i „Poradnik Bibliotekarza”.

Podczas Forum poruszane będą następujące zagadnienia:
- zadania biblioteki w społeczeństwie informacyjnym;
- współczesne funkcje biblioteki;
- nowe technologie w bibliotece;
- przyszłość bibliotek;
- biblioteka w przyszłości;
- bibliotekarz wobec nowych wyzwań;
- działalność promocyjna bibliotek;
- biblioteka szkolna a nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego.

V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego organizować będą:
- Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,
- Oddział SBP w Częstochowie,
- Oddział TNBSP w Częstochowie,
- Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej,
- Biblioteka Publiczna w Częstochowie,
- Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie,
- Akademia Polonijna w Częstochowie,
- Oddział TNBSP w Bielsku-Białej.

Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to spotkanie o charakterze naukowym i integracyjnym, które ma już swoją tradycję. I Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego zorganizowane zostało w Częstochowie w dniu 17 marca 2005 roku, kolejne: w Bielsku-Białej (2006), Katowicach (2007) i Rybniku (2008).

Mamy nadzieję, że będzie to przedsięwzięcie o zasięgu międzynarodowym, bowiem od roku 2006 w spotkaniach tych uczestniczą przedstawiciele Słowackiej Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Regionalnej w Karwinie (Republika Czeska). Swój udział w V Forum potwierdzili przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska). Liczymy również na wsparcie merytoryczne przedsięwzięcia, tak jak w poprzednich edycjach, przez Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego i Bibliotekę Śląską w Katowicach. Dotychczasowe edycje spotkań bibliotekarzy okazały się być propozycją zaakceptowaną przez nasze środowisko zawodowe.

Do udziału w Forum zapraszamy bibliotekarzy bibliotek szkolnych, publicznych, pedagogicznych, naukowych oraz osoby zainteresowane sprawami czytelnictwa i bibliotek.

Więcej informacji na stronie V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego:

dr Renata Sowada
przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej