Rok 2009

2009-06-03 Imprezy promocyjne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej w maju 2009 r.

W ramach Tygodnia Bibliotek i Dni Województwa Śląskiego Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zorganizowała imprezy mające na celu promocję czytelnictwa, prezentację dziedzictwa kulturowego Bielska-Białej i popularyzację zagadnień z psychologii poznawczej.

W czasie Dni Otwartych (8-9 maja) zaprezentowano wystawę fotograficzną pejzaży Beskidu Śląskiego autorstwa pracownika biblioteki Macieja Twardowskiego. Jest ona także dostępna na stronie internetowej PBW http://www.pbw.bielsko.pl/pejzaze/index.html. Ponadto zorganizowano otwarte wykłady i warsztaty połączone ze zwiedzaniem biblioteki.

Wykład o wpływie osobowości na uczenie się i nauczanie wygłosiła Teresa Gaczyńska, która na co dzień prowadzi warsztaty na temat technik pracy umysłowej. Prelegentka omówiła rolę charakteru i temperamentu w rozwoju poznawczym człowieka, strategie myślowe uczenia się oraz przyczyny trudności w procesie nabywania wiedzy. Przedstawiła metody skutecznego przyswajania informacji oraz doskonalenia swoich umiejętności, co jest wymogiem współczesnych czasów.

Warsztaty na temat „Tajemnice i piękno architektury secesyjnej na przykładzie pałacyku Emanuela Rosta – siedziby Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej” przeprowadziła Anna Bojanowicz-Pollak – znawczyni i miłośniczka historii i kultury Bielska-Białej. W krótkim wykładzie omówiła cechy stylu secesyjnego i przedstawiła działalność najwybitniejszych bielskich architektów przełomu XIX i XX wieku. W części warsztatowej zaprosiła gości do zwiedzenia willi Rosta – jednego z najpiękniejszych obiektów architektonicznych miasta. Uczestnicy podziwiali detale architektoniczne: sztukaterie, intarsjowane drzwi, boazerie i sufity, witraże oraz secesyjną dekorację elewacji. Po wykładach i warsztatach goście odwiedzili wszystkie wydziały i magazyny biblioteki pod opieką bibliotekarzy, którzy wyczerpująco odpowiadali na wszelkie pytania. Uczestnicy poznali warsztat informacyjny oraz specyfikę pracy poszczególnych wydziałów. Ponadto zwiedzającym przedstawiono szeroką ofertę zbiorów biblioteki - literaturę naukową z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i innych dziedzin wiedzy oraz bogate zbiory audiowizualne, w tym filmy fabularne, kursy języków obcych, pakiety multimedialne dla szkół, książki mówione dla niewidomych. Imprezy biblioteczne były okazją do popularyzacji zbiorów i działalności Biblioteki Pedagogicznej, a także historii bielskiej secesji. Spotkały się z żywym zainteresowaniem przybyłych gości. Fotoreportaż z Dni Otwartych PBW jest dostępny na stronie internetowej biblioteki http://www.pbw.bielsko.pl/dni/index.html

Filie PBW w Cieszynie, Milówce, Skoczowie i Żywcu również włączyły się w akcję promocyjną przygotowując bogatą ofertę imprez bibliotecznych.
W ramach Dni Województwa Śląskiego Filia w Cieszynie zaprezentowała wystawę fotograficzną „Śląski pejzaż” i wystawę malarstwa lokalnej artystki Marii Piech „Z Aniołem w tle”. Opublikowano artykuł „10 lat cieszyńskiej Biblioteki Pedagogicznej w Województwie Śląskim” udostępniony na stronie internetowej PBW. W Tygodniu Bibliotek ogłoszono „Amnestię Plus, czyli oddaj książki bez konsekwencji przez cały maj”.

W filii w Milówce pod hasłem „Maj w naszej bibliotece” odbyła się prezentacja wydawnictw na temat dziejów książki i bibliotek, czasopism fachowych z dziedziny bibliotekoznawstwa i promocji czytelnictwa. Przeprowadzono warsztaty dla uczniów szkół średnich w zakresie przygotowywania prezentacji maturalnych.

Filia w Skoczowie włączyła się w obchody Dni Książki zorganizowane przez Miejski Dom Kultury. W placówce miały miejsce Dni Otwarte, podczas których miłośnicy książek zwiedzili poszczególne wydziały oraz poznali warsztat informacyjny biblioteki. W trakcie imprez plenerowych z okazji Dni Książki na Rynku w Skoczowie przeprowadzono promocję biblioteki w formie ulotek i plakatów.

Biblioteka  Pedagogiczna w Żywcu zorganizowała wystawy publikacji książkowych na temat historii i kultury regionu a także architektury Śląska. W dniach 11 -15 maja miały miejsce Dni Otwarte pod hasłem ”Biblioteka od kuchni”, podczas których zaproszono gości do zwiedzenia biblioteki i omówiono warsztat informacyjny. Zaprezentowano także malarstwo artysty Janusza Barteczko.

W ostatnich dniach maja Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka wzięła udział w X Beskidzkim Festiwalu Nauki w Bielsku-Białej. Z tej okazji na stronie internetowej biblioteki opublikowano prezentację multimedialną „Od bibliotek starożytnych do współczesnych”. W holu biblioteki otwarto wystawę „Nieważny nośnik, ważna informacja – zbiory audiowizualne w PBW w Bielsku-Białej (lata 1979-2009)”, która prezentuje historię nośników dźwiękowych i wizualnych. W dniach 29-30 maja w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej w Bielsku przeprowadzono warsztaty komputerowe „Senior w świecie nowych technologii”. Celem szkolenia było przysposobienie osób starszych do korzystania z komputera i Internetu ułatwiające im odnalezienie się w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym.

Informację nadesłała:
Barbara Derewiecka