Rok 2009

2009-12-16 Informacja przedstawicieli bibliotek pedagogicznych w KRB dotycząca uchylenia zakazu łączenia bibliotek

W związku z głośnymi wydarzeniami w środowisku bibliotekarskim
- protest 15 grudnia - pojawiły się komentarze, powołujące się m.in. na opinię Krajowej Rady Bibliotecznej w sprawie zniesienia zakazu łączenia bibliotek.
Jako przedstawicielki bibliotek pedagogicznych w tym organie doradczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcemy przedstawić bibliotekarzom bibliotek pedagogicznych stanowisko, prezentowane przez nas na spotkaniu KRB w dniu 12.10.2009r.
Kwestię uchylenia zakazu łączenia bibliotek (będącą elementem dyskusji nad zmianami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawy o bibliotekach) podjęto po dłuższej i emocjonalnej prezentacji argumentów różnych środowisk bibliotekarskich, reprezentowanych w KRB. Jednogłośnie byłyśmy przeciwne łączeniu zarówno bibliotek szkolnych, jak i pedagogicznych z innymi bibliotekami, czy instytucjami kultury, podobne zdanie miały również dwie przedstawicielki bibliotek szkolnych oraz reprezentant Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w radzie. Niestety na tym spotkaniu nieobecny był reprezentant Polskiego Związku Bibliotek.
W głosowaniach nad uchyleniem zakazu łączenia (zarządzonych przez przewodniczącego KRB osobno do każdego typu bibliotek: szkolnych, pedagogicznych, publicznych) głosowałyśmy jak wyżej, wstrzymując się od głosu w głosowaniu o zakazie łączenia bibliotek publicznych uważając, że nie powinnyśmy wpływać na żywotne decyzje dotyczące bratniej przecież sieci bibliotek.
Niestety, przedstawiciele bibliotek publicznych nie mieli takiego dylematu i głosowali w naszej sprawie za uchyleniem zakazu łączenia. Ze smutkiem konstatujemy, że przeważyło nie dobro wspólne – a zatem rozwój i perspektywy dla różnych, istniejących sieci bibliotecznych - a rywalizacja.

Sylwia Czacharowska, Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Małgorzata Kłos, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku