Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2011

2011-01-11 ORBIS PICTUS. Świat malowany Jana Amosa Komeńskiego - wystawa w PBW w Gdańsku

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
oraz Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wystawę
ORBIS PICTUS. Świat malowany Jana Amosa Komeńskiego

Wystawa zorganizowana jest z okazji 340 rocznicy śmierci czeskiego pedagoga Jana Amosa Komeńskiego (1592-1670).

Jan Amos Komeński (Komenský, Comenius) uważany jest za najwybitniejszego pedagoga siedemnastowiecznego. Z powodu konfliktów religijnych (należał do braci czeskich) musiał opuścić Morawy. Przez prawie 25 lat przebywał w Polsce, m.in. w Lesznie.
  "Orbis sensualium pictus" (wyd. I w 1658) był ilustrowanym – co stanowiło nowość – podręcznikiem dla uczniów, zawierającym teksty o wielu aspektach życia. Pierwsze wydanie z polską wersją językową wydrukowano w 1667 r. w Brzegu, a ostatnie, w którym tekst polski redagował dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Jerzy Samuel Bandtkie, opublikowano we Wrocławiu w 1818 r. Powstawały liczne adaptacje i przeróbki, na przykład eksponowany na wystawie "Mały Komeniusz" z 1826 r.

Podręcznik Komeńskiego zyskał niebywałą popularność: przetłumaczono go na 20 języków, miał ok. 200 wydań, przez niemal 200 lat używany był jako podręcznik w nauczaniu domowym i szkolnym.

Kurator wystawy: dr Adam Fijałkowski (Wydział Pedagogiczny UW)
Współpraca: mgr Elżbieta Bylinowa (Gabinet Starych Druków BUW)

Wystawa prezentowana jest w holu na wysokim parterze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.
Wystawa czynna do 27 stycznia 2011 r.

Serdecznie zapraszamy !

O nas   |   Patronat Medialny