Rok 2011

2011-01-13 Technologiczne i prawne aspekty bezpieczeństwa informatycznego w szkole

Serwis ElektronicznaBiblioteka Pedagogiczna SBP objął patronat medialny nad seminarium TECHNOLOGICZNE I PRAWNE ASPEKTY BEZPIECZEŃSTWA INFORMATYCZNEGO W SZKOLE, które odbędzie się 26 stycznia (środa) 2011 roku w Warszawie.

W PROGRAMIE:

Rola i zadania administratora szkolnej sieci komputerowej. Czy należy rozdzielić funkcje systemu informatycznego zarządzania szkołą od zarządzania pracowniami komputerowymi?
Pracownie komputerowe w szkołach są już codziennością. Pozwalają one uczniom poszerzać wiedzę niezbędną do funkcjonowania w erze informacji. Jednak prowadzenie szkolnej pracowni nie jest zadaniem łatwym. Duża liczba "pomysłowych" użytkowników zainstalowanego tam sprzętu sprawia, że utrzymanie go w stanie nadającym się do prowadzenia zajęć dydaktycznych wymaga sporo wysiłku od opiekuna pracowni. Podczas prezentacji pokażę, jaka jest rola szkolnego administratora pracowni komputerowej i jakie są jego zadania. Przedstawię także rozwiązania, które odciąży nauczyciela od niektórych obowiązków. Pokażę także, jakie rozwiązania może wybrać Dyrektor placówki nie posiadającej szkolnego administratora pracowni komputerowej.
Paweł Skrzypek (Kuratorium Oświaty w Warszawie)

Standardy kwalifikacji zawodowych nauczycieli technologii informacyjnych
- oczekiwania uczniów wobec nauczycieli i szkoły
- technologia na potrzeby uczniów, nauczycieli i szkoły - model
- standardy w edukacji jako mechanizm zmian
- technologia katalizatorem zmian w edukacji
- przygotowanie nauczycieli - uczeń beneficjentem
- propozycja standardów przygotowania nauczycieli w zakresie technologii
- pedagogiczny certyfikat umiejętności komputerowych
prof. dr hab. Maciej M. Sysło

Wdrażanie urządzeń do wizualizacji i interaktywności w procesie dydaktycznym we współczesnej szkole
- wizualizacja edukacyjna - wizualizacja tego o czym się uczy
- interaktywność podczas zajęć lekcyjnych - tablice interaktywne i inne urządzenia przenośne
- krótki przegląd możliwości nie poruszający obecnie wykorzystywanych technologii
- kiedy możemy mówić o systemie do wizualizacji i/lub interaktywności
- największy problem tkwi w człowieku (nauczycielu), co zrobić, aby ta droga była dla niego najłatwiejsza
- czym jeszcze kierować się wybierając odpowiednie urządzenia i systemy
Arkadiusz Stefan

- Ochrona danych osobowych w warunkach obiegu elektronicznych dokumentów w szkole - w kontekście m.in. elektronicznych dzienników, portali szkolnych, etc.
dr Grzegorz Sibiga  (Instytut Nauk Prawnych PAN)

- Prawo autorskie w dydaktyce (plagiat, prawo cytaty, dozwolony użytek, etc.)
- Uczeń jako twórca - prawa autorskie do utworów stworzonych przez uczniów
- Dozwolony użytek prywatny ucznia
- Dozwolone prawo cytatu
- Użytek edukacyjny - art. 27 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
- Pozostałe przypadki dozwolonego użytku, istotne w działalności edukacyjnej (działalność bibliotek szkolnych, imprezy szkolne)
- Czasowe ograniczenia ochrony praw autorskich
- Ochrona z tytułu naruszeń praw autorskich, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki plagiatu
Mec. Rafał Golat (Ministerstwo Kultury i Dziedzitwa Narodowego)

Koszt udziału jednej osoby w seminarium wynosi:
- 490 zł + 23% VAT
- 900 zł + 23% VAT dla przedstawicieli firm sektora IT
Powyższy koszt obejmuje: udział w obradach, materiały konferencyjne, poczęstunek w przerwie w obradach.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
- on-line: https://www.cpi.com.pl/imprezy/2011/biws/formularz_pr.php
*Prosimy o wypełnienie powyższego formularza zgłoszeniowych – celem mierzenia skuteczności danego przekazu internetowego.
- faxowy: w celu otrzymania formularza, prosimy o kontakt: pr@cpi.com.pl

Organizator:
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
W celu otrzymania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt: Agata Soboń-Modzelewska, pr@cpi.com.pl