Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2011

2011-03-11 Zapraszamy do lektury nr 2/ 2011 „Poradnika Bibliotekarza”

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza” zaprasza do lektury lutowego ( nr 2/2011) numeru czasopisma. W numerze tym zostały omówione następujące tematy: sytuacja bibliotek szkolnych w aspekcie nowej podstawy programowej; regulaminy bibliotek – ich rodzaje, tematyka, opinia studentów,; praktyczne aspekty  pracy bibliotekarza „ w chmurach”, czyli cloud computing; twórczość Kurta Wallandera ;  prezentacja Mediateki Start –Meta na warszawskich Bielanach, MBP w Sierpcu  oraz materiały  metodyczne.

W numerze 2 warto przeczytać:

Biblioteki szkolne i pedagogiczne w obliczu nowej podstawy programowej

Artykuł omawia aktualną sytuację bibliotek szkolnych w kontekście nowej podstawy programowej, nowy zakres kompetencji nauczyciela bibliotekarza ,  określa wyzwania stojące przed tymi placówkami oraz rolę bibliotek pedagogicznych w wspieraniu nauczycieli w procesie doskonalenia.

Regulaminy bibliotek. Na przykładzie warszawskich bibliotek szkół wyższych

Regulaminy bibliotek  rzadko są przedmiotem rozważań autorskich. W pierwszej części tekstu omówione jest pojęcie, rodzaje regulaminów, ich tematyka, a w drugiej – przytoczone opinie studentów nt. obowiązujących w bibliotekach szkół wyższych regulaminów z podziałem na regulaminy o charakterze porządkowym i  zapewniające komfort pracy w placówkach bibliotecznych.

Cloud computing w pracy bibliotekarza

Praktyczne wskazówki dot. cloud computing w pracy bibliotekarza,  lektura artykułu pozwoli na sformułowanie odpowiedzi  na pytania: dlaczego warto pracować w chmurach, jakie niedogodności można spotkać w takim działaniu, co to jest pakiet Google Apple i jak można wykorzystać tę aplikację  w bibliotece, portale społecznościowe  wykorzystujące  ideę chmury.

Zwiedzamy biblioteki:

•    Mediatekę Meta – Start  w  Warszawie – największą bibliotekę multimedialną w Europie  Środkowo-Wschodniej,
•    Miejską Bibliotekę Publiczną w Sierpcu – z okazji Jubileuszu 65.lecia – a zwłaszcza znajdujące się w jej pomieszczeniu  rośliny.

W numerze ponadto: twórczość Kurta  Wallandera w Salonie Pisarzy Bogdana Klukowskiego, sylwetka bibliotekarki  Justyny Bździuch , zestawienie bibliograficzne  Człowiek starszy w społeczeństwie i inne materiały.

Dodatek  ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 2

Sprawy pilne i sprawy ważne. O Momo Michaela Endego