Rok 2011

2011-04-15 Zapraszamy do lektury numeru kwietniowego „Poradnika Bibliotekarza”

Zapraszamy do lektury numeru kwietniowego „Poradnika Bibliotekarza”

W numerze warto przeczytać:

Zbiory bibliotek publicznych – porządkowanie
Polityka gromadzenia zbiorów zmienia się podobnie jak funkcje  współczesnych bibliotek. W zasobach bibliotek dominują coraz częściej, oprócz książek i czasopism, zbiory audiowizualne ( filmy, audiobooki, płyty CD, CD-ROM, itp.) oraz wydawnictwa elektroniczne.   Grażyna Bilska przybliża czytelnikom wiedzę nt. zbiorów w aspekcie oferty bibliotek, zarządzania , standardów porządkowania zbiorów, selekcji. Omawia dowody ubytków i procedurę liczenia wskaźników analitycznych.
Teoretyczno-metodyczny tekst zainteresuje z pewnością duże grono bibliotekarzy.

Z czytelnictwem nadal źle – raport z badań Biblioteki Narodowej
Aż 56% Polaków nie ma kontaktu z książką. Roman Chymkowski z Kicz BN przedstawia treść  raportu z badań społecznego zasięgu książki w Polsce, przeprowadzonego w listopadzie 2010 r. przez Bibliotekę Narodową i TNS OBOP .Zastanawia się nad przyczynami spadku czytelnictwa, analizując udział szkoły w rozwoju  czytelnictwa, proces czytania jako źródło gromadzenia wiedzy, rozumienia świata, problem ludzi wykształconych, ale nie posiadających nawyku czytania.   Do elementów optymistycznych zalicza autor aktywność czytelniczą kobiet, młodych ludzi i mieszkańców miast oraz programy: Program Rozwoju Bibliotek i Biblioteka +.

Kształcenie bibliotekarzy w Niemczech. Cz.1.
W artykule R. Zając  zostały omówione zmiany strukturalne i merytoryczne kształcenia bibliotekarzy u naszych zachodnich sąsiadów, polegające na wprowadzeniu wielopoziomowego systemu zdobywania kwalifikacji bibliotekarskich, ukierunkowanie kształcenia na nowe specjalności (media, zarządzanie biblioteką, informacja naukowa, archiwistyka); przegląd szkół i kierunków kształcenia w szeroko rozumianym zawodzie bibliotekarza.

Zwiedzamy biblioteki:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nałęczowie – po  modernizacji i komputeryzacji

Ponadto w numerze:
Artykuł M. Figiel o Józefie Gryczu i Alodii Kaweckiej-Gryczowej –  wybitnych postaci polskiego bibliotekarstwa ,  interesujący tekst B. Klukowskiego o Miłoszu, wywiad z Elżbietą Dubińską – dyrektorką Biblioteki w Morągu i jej udziale w PRB , kontynuacja cyklu „O MAK+ bez tajemnic” i „Nowe w bibliotece” – tym razem o modzie na  e-booki.

Materiały metodyczne: scenariusze : Konkursu polonistycznego dla maturzystów „Lektury szkolne” i Inscenizacji dla gimnazjów „ Zwykła matka”.

Życzymy  ciekawej lektury i  prawdziwie wiosennych Świąt Wielkanocnych

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”