Rok 2011

2011-05-23 Międzyszkolny konkurs recytatorski „Twórczość sławnych Polaków”

Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Ostrowi Mazowieckiej stosuje różne formy pracy pedagogicznej. Jedną z nich jest organizowanie międzyszkolnego konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Twórczość sławnych Polaków”. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów twórczości znanych Polaków. Jest to jednocześnie promocja placówki w środowisku lokalnym.

Konkurs organizowany jest w oparciu o współpracę z bibliotekami szkolnymi z naszego miasta. Składa się on z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego. W pierwszym wyłania się trzy lub cztery osoby do udziału w etapie międzyszkolnym. Ze względu na zróżnicowanie wiekowe uczestników rywalizacja międzyszkolna odbywa się w dwóch kategoriach: recytacja uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Odbyło się już sześć edycji tego konkursu, na których recytowano utwory: Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego oraz Juliana Tuwima. W roku szkolnym 2010/2011 konkurs poświęcono twórczości Adama Mickiewicza. Wzięło w nim udział 26 uczestników. Międzyszkolna rywalizacja miała miejsce w Zespole Szkół nr 1, w dużej i pięknie urządzonej świetlicy.

W jury zasiadają nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie konkursu. Szkoły biorące udział w konkursie zostają wcześniej zapoznane z jego terminem i obowiązującym regulaminem. Kilka dni przed rywalizacją przygotowana zostaje wystawa dotycząca życia i twórczości danego autora, z którą uczestnicy mogą zapoznać się podczas obrad jury. Najlepsi otrzymują nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia ufundowane przez współorganizatorów. Dużą popularnością cieszy się wystawa zdjęć z przebiegu konkursu, która budzi wiele emocji.

Międzyszkolny konkurs jest dobrym sposobem na nawiązanie i podtrzymywanie współpracy pomiędzy różnymi typami bibliotek. Z wielką radością obserwujemy coraz większe zainteresowanie konkursem zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów.

Opracowanie:
Ewa Szabłowska