Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2011

2011-06-21 Magiczna podróż do krainy słów w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej

W bieżącym roku szkolnym w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zrealizowany został autorski program Pani Agnieszki Żarnowskiej pt. „Magiczna podróż do krainy słów”. Realizacja programu obejmującego cykl 10-ciu spotkań miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej w oddziale przedszkolnym 0 „A”, którego opiekunem była Pani Halina Adamczyk.

Oferta adresowana do najmłodszych czytelników miała na celu wzbudzenie w milusińskich potrzeby kontaktu ze słowem czytanym, uruchomienie procesów twórczego myślenia, rozwijanie wyobraźni, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz zaszczepienie bakcyla częstego, przyjemnego obcowania z czytanym tekstem.

Aby rozbudzić i podtrzymać zainteresowanie dzieci książką opracowano scenariusze zajęć, według których przebiegało każde ze spotkań.
Dzieci w czasie spotkań, nie tylko słuchały odpowiednio dobranych tekstów czytanych bajek, wierszy czy opowiadań, lecz także miały możliwość wykonania rysunków, pokolorowania ilustracji, wysłuchania ciekawych piosenek, a także uczestniczenia w zabawach edukacyjnych i ruchowych. Wszystkie te działania miały na celu rozwój aktywności własnej dzieci, spostrzegawczości, pamięci, umiejętności kojarzenia faktów, wzbogacenia zasobu słownictwa, zdobycia zdolności wypowiadania się na dany temat.

Dobór literatury dziecięcej podyktowany był zwróceniem uwagi na uniwersalne wartości moralne oraz na ponadczasowe wzorce postępowania, tak ważne w codziennym życiu każdego człowieka. Czytane teksty wskazywały na umiejętność odróżniania dobra od zła i zachęcały do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Ponadto podkreślano takie wartości moralne jak: uczciwość, odpowiedzialność, szacunek, życzliwość, prawdomówność, tolerancja, rozum, odwaga czy sprawiedliwość.

Dzieci poznały niezwykłe losy Papieża Polaka – Jana Pawła II oraz naszej sławnej noblistki Marii Skłodowskiej – Curie. Wysłuchały pięknych baśni o „Wilku i siedmiu koźlątkach” i o „Złotej rybce” autorstwa braci Grimm. Wspólnie śledziły perypetie Brzydkiego kaczątka, Kopciuszka, Pinokia, Szewczyka Dratewki, Jasia i Małgosi. Przybliżenie najmłodszym literatury pięknej wspomagane było artykulacją melodyczną  i gestem. Dzieci żywo reagowały na czytany tekst i oglądane ilustracje.

Ostatnie zajęcia uatrakcyjnił konkurs „Zgaduj-Zgadula” polegający na rozwiązywaniu słownych rymowanych zagadek związanych z poznanymi wcześniej postaciami baśniowymi.  Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe książeczki, nie obyło się również bez słodkiego „co nieco”.

Opracowanie:
Agnieszka Żarnowska