Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2011

2011-07-20 „Wakacje z książką” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej

Hania ma 9 lat, a Ruben 13. W te wakacje na razie nigdzie nie wyjeżdżają, co nie znaczy, że muszą się nudzić. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej ma dla nich propozycję: letnie zajęcia z elementami biblioterapii.

Ta forma pracy z dziećmi przynosi coraz lepsze efekty. Hania i Ruben chętnie przychodzą na zajęcia, dopytują, kiedy będą następne, przychodzi też coraz więcej ich koleżanek i kolegów. Są to niejednokrotnie dzieci z rodzin wielodzietnych, mieszkające w najbliższej okolicy.

– Te dzieci są bardzo inteligentne i wrażliwe – mówi Magdalena Kajdas, nauczyciel-bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, która zainicjowała i prowadzi letnie zajęcia. – Dzieci same do nas przychodziły i skarżyły się, że nie mają co robić w wakacje. Postanowiliśmy im coś zaproponować. Tak powstał pomysł zorganizowania „Wakacji z książką” – zdradza Magdalena Kajdas, absolwentka dwóch stopni kursu z biblioterapii.

19 lipca br., jak w każdy wtorek w lipcu, dzieci przyszły do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Z uśmiechem rysowały i składały origami. Gdy dzieci pochłonięte były swoimi zajęciami, Magdalena Kajdas czytała im książkę. Potem, gdy zadawała im pytania z treści książki, okazało się, że znają odpowiedzi i chętnie dyskutowały.

- Biblioterapia to leczenie książką – wyjaśnia Magdalena Kajdas. – Dzieci poznają historie, często prawdziwe, które mają za zadanie skłonić je do refleksji, wzruszyć, pomóc rozwiązywać konkretne problemy. Te zajęcia mają także zachęcić dzieci do czytania książek – dodaje Magdalena Kajdas.

Wiadomość o zajęciach rozeszła się pocztą pantoflową. 19 lipca br. pojawiły się dzieci, które przyszły tu po raz pierwszy. Oczywiście informacja o zajęciach umieszczona jest także w tradycyjnej formie zaproszeń w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej i na stronie internetowej placówki.

Zajęcia potrwają do końca lipca. Niewykluczone jednak, że będą kontynuowane we wrześniu, po rozpoczęciu roku szkolnego. Wszystko zależy od chęci i potrzeb samych najbardziej zainteresowanych – dzieci.

Autor: Maciej Chrobak
 e-mail: maciej_chrobak@onet.eu