Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2011

2011-10-12 „Biblioteka szkolna jako partner w realizacji nowej podstawy programowej...". Warsztaty metodyczne w Siemiatyczach

6 października w Bibliotece Pedagogicznej CEN Filii w Siemiatyczach odbyły się 4godzinne warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych „Biblioteka szkolna jako partner w realizacji nowej podstawy programowej – formy współpracy bibliotekarzy z nauczycielami”. Zajęcia odbyły się w  jesiennie udekorowanej czytelni.

Uczestniczki spotkania (nauczycielki bibliotekarki ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceum) wspólnie zastanawiały się nad formami realizacji zadań stojących przed bibliotekami szkolnymi w związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej. Omówiono zmiany jakie wprowadza nowa podstawa, ze szczególnym uwzględnieniem likwidacji ścieżki czytelniczo-medialnej. Dyskutowano na temat: Czy nowa podstawa daje należne miejsce bibliotece szkolnej? Jakie są zalety i wady zmian programowych? Dzielono się refleksjami na temat barier utrudniających dobrą współpracę bibliotekarzy z nauczycielami przedmiotowymi.

Omówiono niektóre formy współpracy bibliotekarzy z nauczycielami, wymieniono się doświadczeniami i pomysłami na pracę bibliotek szkolnych w zmienionych warunkach.

Na spotkaniu zaprezentowano książkę Moniki Nagowskiej „Nowa podstawa programowa z pomocą biblioteki szkolnej”, która może być świetną pomocą dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych. Książka wskazuje obszary współpracy nauczycieli przedmiotów z nauczycielami bibliotekarzami w realizacji nowej podstawy programowej. Jedną z części książki stanowią tabele – zestawiono w nich te zapisy z podstawy programowej wszystkich przedmiotów, które można realizować z wykorzystaniem biblioteki szkolnej.

Źródło: http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/?q=node/1109

O nas   |   Patronat Medialny