Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2011

2011-10-12 "Ponad polem, ponad lasem...". Wystawa fotografii Władysława Zawadzkiego w Hajnówce

„Ponad polem, ponad lasem ...” – to tytuł kolejnej wystawy zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej Filii CEN w Hajnówce. Wystawa składa się z 25 fotografii wykonanych przez Władysława Zawadzkiego – znanego hajnowskiego fotografa i byłego nauczyciela.
Pan Władysław fotografuje od wielu lat, z zamiłowania, a jego najnowsze zdjęcia wystawiane są w Bibliotece Pedagogicznej po raz kolejny, po długiej przerwie. Fotografie przedstawiają w większości wiejską drewnianą architekturę - charakterystyczną zabudowę regionu Puszczy Białowieskiej, a także okoliczną przyrodę, lasy, pola i obiekty sakralne. Sam autor mówi: „Fotografia to sztuka postrzegania, a malarzem fotografii jest światło”, dlatego za cel stawia sobie odpowiednie uchwycenie światła o  różnych porach dnia i roku, a jego zdjęcia są wysokiej jakości.

28 września w „Małej Galerii” Biblioteki Pedagogicznej odbyło się spotkanie z autorem wystawy fotograficznej – Władysławem Zawadzkim. Wzięli w nim udział uczniowie z III klasy Gimnazjum przy Zespole Szkół nr 2 w  Hajnówce. Przez prawie dwie godziny Władysław Zawadzki zapoznawał uczniów z podstawowym warsztatem pracy fotografa, mówiąc między innymi o  technikach fotografowania, rodzajach aparatów fotograficznych, o  odpowiednim doborze obiektów do fotografowania, itd.
- „Fotografia konwencjonalna wymaga dobrego oświetlenia, dlatego tak ważne jest pod jakim kątem ma padać światło podczas robienia zdjęć” – zwracał uwagę pan Władysław.

Autor wystawy krótko przybliżył również historię fotografowania, zwracając przy tym uwagę na zalety fotografii cyfrowej. Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia artystyczne z fotografii, prowadzone przez nauczyciela Marcina Sawczyńskiego, bardzo zainteresowali się przedstawioną problematyką. Osobiście mieli okazję zadawać pytania, na przykład:
- na podstawie czego uczyć się fotografowania?
- jak fotografować sport czy ruchome przedmioty?
- jakie aparaty fotograficzne są najlepsze?

Były też pytania dotyczące poszczególnych fotografii pokazanych na wystawie. Ekspozycję można będzie jeszcze oglądać do końca października. Zapraszamy uczniów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki.

Źródło: http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/?q=node/1107

O nas   |   Patronat Medialny