Rok 2011

2011-10-28 Spotkanie z Krytyką Polityczną w PBW w Biesku-Białej

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej i Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie zapraszają na spotkanie z Hanną Gill-Piątek, jedną z autorek książki pt. „Bieda. Przewodnik dla dzieci”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2011 r. siedzibie biblioteki w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48. Początek: godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

W opisie książki na stronie krytykapolityczna.pl czytamy:
Skąd bierze się bieda? Czy biedny oznacza gorszy? Jak można pomóc tym, którzy mają mniej od nas? O tych sprawach z reguły nie rozmawia się z dziećmi. My próbujemy.

W naszym pierwszym małym przewodniku tłumaczymy, skąd bierze się bieda i co z niej wynika. Opowiadamy o jej konsekwencjach w szkole i w domu, przedstawiamy mity związane z ubóstwem i pokazujemy, jak można je zwalczać. W tę niełatwą, choć potrzebną podróż, dzieci zostaną zabrane przez Hannę Gill-Piątek i Henrykę Krzywonos.

Bieda to nie jest tylko brak pieniędzy. Wiąże się z nią dużo gorszych rzeczy. Wstyd, że nie mam tego, co inni. Złość i poczucie poniżenia, kiedy porównuję się z rówieśnikami. Przecież ich rodzice kupują im drogie prezenty, którymi lubią się chwalić przed całą klasą. Pewnie czujesz, jakie to musi być trudne. A przecież ubóstwo nie jest nigdy winą dziecka.

Nadesłała:
Alicja Bytomska