Rok 2012

2012-02-23 "Świąteczne poczytanki w Bibliotece" w BP w Gorzowie Wlkp.

W grudniu w związku z uczestnictwem Anny Giniewskiej pracownika Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. w szkoleniu OF Akademii realizowanego przez Stowarzyszenie Otwarte Forum przeprowadzony został w naszej bibliotece projekt Świątecznych Poczytanek w Bibliotece.

Głównym celem projektu było budowanie kapitału społecznego w obszarze współpracy środowiska lokalnego rodziców i dzieci oraz Biblioteki Pedagogicznej, podjęte działania miały za zadanie wzmocnienie postawy otwartości i budowanie świadomości uczestników (rodziców i dzieci w wieku 5-6 lat) w zakresie potrzeby dzielenia się z innymi ludźmi nie tylko przedmiotami materialnymi, ale również swoim czasem i chęcią pomocy. Idealny do realizacji takich warsztatów okazał się czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Do promocji projektu włączyli się pracownicy oraz użytkownicy korzystający z usług naszej Biblioteki. Za ich sprawą poczytankowe plakaty znalazły się w gorzowskich przedszkolach, bibliotekach dziecięcych, a nawet w przychodni pediatrycznej, jak również na gorzowskich stronach internetowych oraz ogólnopolskich portalach dla dzieci.

W grudniowym wydaniu Gorzowskich Wiadomości Samorządowych znalazła się informacja o warsztatach, a 9 listopada 2011 r. w Wiadomościach Regionalnej Gorzowskiej Telewizji Teletop ukazała się informacja zachęcająca do wzięcia udziału w Świątecznych Poczytankach w Bibliotece. Dodatkowo zostało utworzone wydarzenie na fanpage’u Biblioteki Pedagogicznej na Facebooku.

Przez 3 kolejne soboty w godzinach od 11:30 do 13:00 spotykaliśmy się w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej. W całym cyklu udział wzięło 61 osób w tym 32 dzieci.

Warsztaty realizowane w pierwszą sobotę grudnia nosiły tytuł „Książka naszym przyjacielem” rozpoczęły się od przedstawienia programu całego cyklu Świątecznych Poczytanek w Bibliotece. Następnie przeprowadzone zostały zabawy integracyjne, w których oprócz najmłodszych udział wzięli także rodzice i dziadkowie. Z kolei w części warsztatowej zajęć uczestnicy wysłuchali opowiadania pt. „Prezent dla Świętego Mikołaja” z książki Mileny Baisch „Bożonarodzeniowe historie” by na podstawie zaprezentowanej historii stworzyć swoje własne ilustracje do świątecznej książeczki.

Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów został uroczyście otworzony „Kącik Małego Czytelnika”- to specjalne miejsce dla dzieci odwiedzających bibliotekę z osobą dorosłą. Oprócz książeczek, dzieci mogą pobawić się przygotowanymi dla nich zabawkami lub porysować kredkami, a rodzice - użytkownicy biblioteki w tym czasie mogą swobodnie wybrać literaturę dla siebie.

10 grudnia 2011 r. odbyły się drugie warsztaty z elementami biblioterapii dla dzieci pt. „Dzielimy się Ciepłym i Puchatym”. Rodzice w tym czasie uczestniczyli w spotkaniu pt. „Czytanie jest trendy” na temat zalet głośnego czytania, odpowiedniego doboru literatury dla dzieci oraz wychowawczych walorów bajek biblioterapeutycznych prowadzonym przez panią Krystyną Bieńkowską. W trakcie pogadanki zostały zaprezentowane nowości książkowe związane z wychowaniem, zabawą i biblioterapią.

W ostatnim tygodniu warsztatów 17 grudnia 2011 r. tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia mali i duzi uczestnicy poczytanek samodzielnie wykonywali piękne ozdoby choinkowe m. in. włóczkowate laleczki, bałwankowe bombki.

Projekt był wspaniałą okazją do rozwijania wzajemnej postawy otwartości rodziców  dzieci, wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i wspólnej zabawy, sprzyjał również nawiązaniu przyjaźni między dziećmi, pokazał bibliotekę jako miejsce przyjazne i otwarte.

Plakat >>>

Autorki zdjęć: Monika Żołędziejewska, Anna Giniewska i Monika Markowska

Nadesłała:
Anna Giniewska
Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.