Rok 2012

2012-03-20 Sprawozdanie z Forum Bibliotekarzy w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Koninie

W dniu 16 marca 2012 roku w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Koninie odbyło się Forum Bibliotekarzy na temat „Wspierająca rola bibliotek szkolnych wobec problemów uczniów”.  Zorganizowano je we współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Ślesinie. Uczestniczyło w nim 36 nauczycieli bibliotekarzy z różnych typów szkół i placówek, z Konina i powiatu konińskiego.

Zajęcia w sposób ciekawy i bardzo profesjonalny  poprowadziły panie psycholog Małgorzata Mazurek oraz pedagog Małgorzata Sobieraj. Na  wstępie, zwróciły uwagę na specyficzną pozycję nauczyciela bibliotekarza w szkole, która nie wiąże się np. ze stawianiem ocen, więc uczniowie czują się bezpieczniej, pewniej. Dlatego  bibliotekarz szkolny staje się często jedynym powiernikiem ucznia z problemami i może spełniać  bardzo ważne zadanie wychowawcze. Biblioteka szkolna, według prowadzących, to „pracownia terapeutyczna”, w której świetne rezultaty przynosi praca metodą biblioterapii. Uczestnicy Forum dowiedzieli się także po jakich symptomach rozpoznać różne problemy uczniów.  Bardzo cenne były wskazówki,  jak można  pomóc dzieciom z rodzin alkoholowych, z rodzin rozbitych, dzieciom przeżywającym żałobę oraz uczniom ofiarom przemocy rówieśniczej. Nauczyciele bibliotekarze biorący udział w spotkaniu żywo reagowali na wystąpienia prelegentek, zadawali pytania oraz chętnie dzielili się  swoimi doświadczeniami w pracy z uczniami z problemami.

Temat Forum okazał się na tyle interesujący i potrzebny, że uczestnicy zgłosili  postulat zorganizowania  kolejnych warsztatów  poświęconych tym zagadnieniom.

Nadesłała:
Aleksandra Czajkowska