Rok 2012

2012-03-28 Spotkanie z Anną Kożuchowską w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrowi Mazowieckiej

Dnia 23 marca 2012 r. w Bibliotece Pedagogicznej w  Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie z Panią Anną Wiesławą Kożuchowską - ostrowską poetką i podróżniczką. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 3F z LO im. Mikołaja Kopernika.

Pani Ania opowiadała uczniom o swojej pieszej pielgrzymce średniowiecznym szlakiem Camono de Santiago (Drodze Św. Jakuba) do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało Św. Jakuba Większego Apostoła.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o trudach pielgrzymki i licznych przygodach jej towarzyszących. Każdy uczestnik wyszedł z przekonaniem, że warto było przejść tą długą drogę, żeby zrozumieć siebie, znależć radość w zwykłych czynnościach, pobyć z Bogiem i nieznajomymi z całego świata. Podróżniczka "zabrała też uczniów do średniowiecza" opowiadając o początkach pielgrzymek Drogą Św. Jakuba. Wystąpieniu towarzyszył pokaz slajdów z pielgrzymki.

Pani Ania zapowiedziała wydanie książki opisującej tą i inne pielgrzymki Camino de Santiago.
Na zakończenie każdy otrzymał tomik wierszy "Krzyczę coraz mniejszymi literami" A.W. Kożuchowskiej wraz z dedykacją.

Nadesłała:
Anita Bałas