Rok 2012

2012-04-16 Wokół twórczości Elizy Orzeszkowej - spotkanie w PBW w Bielsku Białej

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na spotkanie wokół książki dr Aleksandry Banot pt. „Pokój z widokiem na ogród. Miłosne fantazmaty w prozie Elizy Orzeszkowej”.

W książce na temat prozy Elizy Orzeszkowej (Pamiętnik Wacławy, 1871; Maria 1886; Dwa bieguny, 1893; Porcelanka z tomu Chwile, 1901; Ad astra, 1904) autorka poddaje rewizji etykiety „matrony”, „nudziary”, „pozytywistki”, jakie zostały nadane Elizie Orzeszkowej, żyjącej w drugiej połowie XIX stulecia i na początku wieku XX. Nie tylko przez recenzentów, krytyków czy historyków literatury, ale i – w jakiejś mierze – przez nią samą w procesie retuszowania biografii czy swoiście pojmowanej autokreacji. W konsekwencji – autorka chce wpisać Orzeszkową – uważaną właściwie za jedyną pisarkę, dla której znalazło się miejsce w androcentrycznym panteonie literackim owego czasu a także, w konstruowanej z patriarchalnej perspektywy, historii literatury – w dyskurs, nie tylko rodzimych, kobiet-autorek.

Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2012 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48.