Strona główna    O nas    Reklama    Patronat medialny    Dla autorów    Mapa strony    Kontakt    RSS   

Rok 2012

2012-05-21 Spotkanie autorskie z dr Magdaleną Piekarą pt. Śląski socrealizm w literaturze
22 maja 2012 r. o  godz. 1700 zapraszamy na spotkanie autorskie z dr Magdaleną Piekarą pt. „Śląski socrealizm w literaturze”. Spotkanie odbędzie się w budynku RODN "WOM" w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 24. 
 
Rzesze publicystów, historyków i innych zainteresowanych osób pragną dziś ustalić tzw. "prawdę" PRL-u. Wierzą, że taka prawda istnieje, że da się do niej dotrzeć i że ta "prawda" jest najczęściej bohaterska, szlachetna, czarno-biała. Ta swoista forma brązownictwa pokazuje, że nie potrafimy sobie poradzić z przeszłością, że poszukujemy mitów wolnościowych nawet w obrębie ustroju totalitarnego.
 
Śląsk jest doskonałym miejscem, na przykładzie którego można pokazać funkcjonowanie obu porządków mitów – najpierw tych totalitarnych, później tych tworzonych po 1989 r. Szczegółowa analiza literatury socrealistycznej i jej odbioru dowodzi, że proces porządkowania przeszłości dokonuje się nadal. Jest to proces wypełnienia miejsc pustych i tworzenia czytelnej narracji, która nie tylko mogłaby powodować "zabliźnienie" ran, ale też mogłaby stać się próbą swoistego odzyskania tamtych czasów, wydobycia się z jednoznacznej wizji narzucanej przez system. Wykład skupi się w szczególności na postaci Wincentego Pstrowskiego, górnika-rekordzisty współzawodnictwa pracy, jednego z symboli propagandowych, którego postać stała się częstym tworzywem literackim. Okazją do spotkania jest wydanie książki Magdaleny Piekary "Śląski socrealizm".
 
 
 
Nadesłała:
Alicja Bytomska
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
Komentarze użytkowników (0)
Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
O nas   |   Kontakt   |   Reklama   |   Patronat Medialny