Rok 2012

2012-06-05 I Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom

Zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej I Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom. Obchody rozpoczynają się w dniu 1 czerwca uroczystą Inauguracją w sali konferencyjnej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

W dniu 1 czerwca głośno czytają Goście Honorowi, przedstawiciele  białostockich:

-   urzędów (Maciej Żywno - Wojewoda Podlaski, Jerzy Kiszkiel - Podlaski Kurator Oświaty, Wojciech Janowicz - Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta),

-    mediów (Iza Serafin  - dziennikarka Radia Białystok),

a także reprezentanci Partnerów akcji:

-       Związku Sybiraków (Hieronima Dzierma - wiceprezes),

-       Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (Ryszard Ziemblicki - dyrektor, Ewa Majewska),

-       Wojewódzkiej Komendy Policji (asp. szt. Anetta Grochowska – Kasperowicz, asp. Ewa Puciłowska).

Czytamy fragmenty książek "Franek Bałaganek i inne bajki" Elżbiety Janikowskiej,  „Kwiaty na stepie” Barbary Piotrowskiej - Dubik,  „Las uczy nas" ks. Tadeusza Goleckiego oraz  "Kodeks Młodego Kibica", pod red. Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W dniach 4 – 6 czerwca odbywają się imprezy czytelnicze w szkołach podstawowych Białegostoku. Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do czytania dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziadków swoich dzieci. Chęć poczytania najnowszej książki Grzegorza Kasdepke "Potwór" deklaruje Bugumiła  Kasdepke,  mama autora. Ponadto wspomniani Partnerzy akcji (leśnicy, policjanci, sybiracy) udają się do szkół na spotkania autorskie  ze swoimi książkami.

Inicjatorami imprezy czytelniczej w Białymstoku są nauczyciele bibliotekarze zrzeszeni w białostockim oddziale Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, którzy wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku  oraz Szkołą Podstawową Nr 19 w Białymstoku, przystąpili do organizacji I Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Akcję objęli honorowym patronatem Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Białegostoku. Patronatu medialnego udzielili: Kurier Poranny, TVP Białystok, Radio Białystok.

Pomysłodawcą obchodów Tygodnia Czytania  Dzieciom jest fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", która od 1998 roku prowadzi wiele programów edukacyjnych i kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, oferuje szereg ciekawych przedsięwzięć upowszechniających ideę czytania książek. Tegoroczne obchody, o zasięgu ogólnopolskim, przebiegają pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia".

Szczegółowe informacje o białostockiej imprezie dostępne są na stronie www akcji: http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/serwis/?q=node/1643.

Olga Topolewska, koordynator akcji