Rok 2012

2012-06-05 Konferencja w Białymstoku "Temu, który ukochał sercem ...". Rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka

W dniu 30 maja w sali konferencyjnej Centrum Edukacji Nauczycieli w  Białymstoku odbyła się  konferencja "Temu, który ukochał sercem ... .", w  której uczestniczyło 71 osób.

Konferencja  adresowana do nauczycieli bibliotekarzy i polonistów, nawiązywała do  obchodów Roku Janusza Korczaka. Jak cytowała Olga Topolewska przedstawiając program konferencji „z dorobku Korczaka czerpią kolejne pokolenia pedagogów i mądrych rodziców. Jego postać i dorobek znane są na całym świecie. To jego myśl stanowiła podwaliny pod polską inicjatywę, jaką było stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka, czy niedawno wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci. To on głosił potrzebę szacunku wobec dziecka i jego autonomii. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział kiedyś o Korczaku, iż był on pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka. To Stary Doktor promował samorządność dziecięcą, korzystał z teatru jako narzędzia pracy wychowawczej, co dziś uznajemy za coś oczywistego.” (źródło: Przystanek Korczak)

Więcej - czytaj