Rok 2012

2012-07-06 „Dialogi Biblioteczne”

Ukazał się kolejny numer „Dialogów Bibliotecznych”

W czerwcu 2012 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach wydała kolejny numer „Dialogów Bibliotecznych”, który podsumowuje działania podejmowane przez nauczycieli bibliotekarzy PBW i jej filii w drugim półroczu roku szkolnego 2011/2012. Jego redakcja zbiegła się z organizacją konferencji Mobilna edukacja w XXI wieku, obchodami Tygodnia Bibliotek 2012, tegorocznymi rocznicami i jubileuszami oraz realizacją wielu inicjatyw związanych ze współpracą z szeroko pojętym środowiskiem bibliotekarskim i oświatowym. Wybrane przedsięwzięcia przybliżono na łamach czasopisma.

Zachęcamy również do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił naszej redakcji Pan Leszek Jęczmyk, laureat konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” z 2006 roku oraz lektury tekstów napisanych przez autorów-gości, Panią Gabrielę Bonk z Biblioteki Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku oraz Panią Małgorzatę Czub z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. W artykułach opisały działania podejmowane na terenie swoich placówek, które mogą stać się dla Państwa inspiracją.

Na łamach „Dialogów” publikujemy także materiały pomocne w codziennym warsztacie pracy nauczyciela bibliotekarza. Tym razem proponujemy Państwu scenariusz mini-gry miejskiej, zorganizowanej na terenie katowickiej PBW w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2012, krzyżówkę sprawdzającą znajomość znanych myśli, maksym i sentencji, ankietę Nauczyciel w oczach uczniów oraz zestawienie bibliograficzne, przygotowane z okazji obchodów Roku Korczakowskiego 2012. Polecamy ponadto wybrane nowości wydawnicze z zakresu bibliotekarstwa i social media marketingu, które wzbogaciły zbiory naszej biblioteki.

Życząc Państwu udanego letniego wypoczynku, zapraszamy do przedwakacyjnej lektury! Elektroniczną wersję czasopisma udostępniono na stronie internetowej PBW (http://www.pbw.katowice.pl/), w zakładce „Dialogi Biblioteczne”.

Nadesłała:

Anna Marcol