Rok 2012

2012-08-27 Rusza e-learningowy kurs języka angielskiego dla bibliotekarzy

1 września  2012 roku o godzinie ósmej rano rusza pierwsza edycja  e-learningowego kursu języka angielskiego dla bibliotekarzy. Kurs, który powstał z inicjatywy serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP będzie trwał 18 tygodni. W zajęciach na platformie zdalnej weźmie udział 64 bibliotekarzy z bibliotek naukowych, pedagogicznych, publicznych i szkolnych legitymujących  się znajomością języka angielskiego na poziomie A2 (pre-intermediate), potwierdzoną wynikami testu kwalifikacyjnego.

Celem kursu jest podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego bibliotekarzy poprzez doskonalenie umiejętności czytania i słuchania tekstów specjalistycznych, pogłębienie wiedzy w zakresie gramatyki i słownictwa specjalistycznego oraz poszerzenie wiedzy
zawodowej.
Problematyka kursu została podzielona na 9 modułów:

Module 1. The Library
Module 2. Library Profession
Module 3. Communication
Module 4. Basic Cataloging and Classification
Module 5. Searching for Information
Module 6. Evaluating the Library Website
Module 7. Open Access and Digital Libraries
Module 8. Library Marketing and Promotion
Module 9. Presentation Techniques

Każdy moduł zawiera:

•    tekst specjalistyczny z nagraniem native speakera,
•    materiał filmowy,
•    materiał opisujący wybrane zagadnienie gramatyczne,
•    słownictwo z tekstu i filmu,
•    ćwiczenia utrwalające: słownictwo i materiał gramatyczny,
•    ćwiczenia sprawdzające - samosprawdzające,
•    ćwiczenie sprawdzające – sprawdzane przez Prowadzącego,
•    materiał uzupełniający.
W trakcie trwania kursu uczestnicy będą systematycznie zapoznawać się z udostępnianym materiałem i wykonywać ćwiczenia zgodnie z zasadami podanymi w sylabusie kursu.

Organizatorzy kursu ogłosili konkurs na bloga, w którym uczestnicy mają za zadanie w dowcipny sposób opisać swoje zmagania z językiem angielskim w trakcie nauki. Na zwycięzcę czeka nagroda, którą jest multimedialny kurs wymowy i słownictwa angielskiego.
Kurs składa się z podręcznika i interaktywnego programu multimedialnego, z którym można samodzielnie pracować nad wymową angielską w odmianie brytyjskiej i amerykańskiej.

E-learningowy kurs języka angielskiego  przygotowali:

Jacek Tomaszczyk - Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Aldona Zawałkiewicz - Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Mateusz Paradowski - Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. K. Wojtyły w Elblągu

Anna Szeląg - Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. K. Wojtyły w Elblągu

Lidia Derfert-Wolf – Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Więcej informacji w zakładce Kurs języka angielskiego.