Rok 2013

2013-09-21 Narodowe Czytanie w PBW w Bielsku-Białej

Czytali bielszczanom Fredrę

„Narodowe Czytanie” jest akcją zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, mającą propagować lekturę najważniejszych dzieł literatury polskiej. W 2012 r., kiedy odbyła się po raz pierwszy, w całym kraju czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku sięgnięto po innego klasyka, Aleksandra Fredrę. „Zemstę”, „Śluby panieńskie” i „Pawła i Gawła” czytali w Bielsku-Białej pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Bajki Fredry cieszą się niezmiennie popularnością, dzieci wciąż chętnie ich słuchają – ocenia Barbara Jauernig z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, która na spotkaniu w Przedszkolu nr 5, czytała maluchom „Pawła i Gawła” i „Małpę w kąpieli”. W ramach zajęć przedszkolaki rozwiązywały także krótki quiz ze znajomości przeczytanych bajek i odgrywały przedstawione w nich scenki. – Mali aktorzy świetnie się przy tym bawili – uśmiecha się Barbara Jauernig, i dodaje: – To była dla nich najfajniejsza część zajęć.

Z kolei „Zemstę” czytano w Gimnazjum nr 4. Lekturze towarzyszyła muzyka. Później gimnazjaliści z dzielnicy Lipnik brali udział w specjalnym konkursie. Musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące zaprezentowanych fragmentów dzieła. – Byliśmy też w znajdującej się po sąsiedzku Szkole Podstawowej nr 13, gdzie wspólnie z młodzieżą czytaliśmy wiersze – przybliża
Maria Orłowska-Fuczik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Narodowe czytanie Fredry nie ograniczyło się jednak tylko do placówek oświatowych. Pracownicy biblioteki – Halina Dubrownik i Magdalena Georg – czytały „Zemstę” razem z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych. Sympatyczne spotkanie, z kawą, ciastkami, przy nastrojowych świecach, zorganizowała Krystyna Wolska, dyrektorka bielskiego DPS-u. Gościem wydarzenia był m.in. Henryk Juszczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bielska-Białej. – Okazuje się, że mimo upływu dziesięcioleci Fredrę nadal dobrze się czyta. I wciąż możemy się z jego utworów wiele dowiedzieć o nas samych – podsumowuje Halina Dubrownik.

Spotkania z twórczością Aleksandra Fredry organizowane przez bielskich bibliotekarzy odbywały się w dniach 9-16 września.

Barbara Jauernig czyta przedszkolakom bajki Aleksandra Fredry

Nadesłała: