Rok 2013

2013-10-22 Spotkanie z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm w PBW w Gdańsku
16 października Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku gościła Panią Aleksandrę  Ziółkowską-Boehm – pisarkę, publicystkę i  asystentkę i sekretarkę  Melchiora Wańkowicza.

Pani Aleksandra ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim (1968-1973), w 1978 r. obroniła doktorat nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Obie prace poświęcone były twórczości Melchiora Wańkowicza, którego była asystentką i sekretarką w latach 1972 - 1974. Pisarz zadedykował jej drugi tom  „Karafki La Fontaine’a” i zapisał w testamencie archiwum.

W latach 1977- 1981 pracowała w Redakcji Teatru Telewizji Polskiej. Wielokrotna stypendystka instytucji i fundacji  kanadyjskich i amerykańskich. Od 1990 r. mieszka w USA w Wilmington, gdzie w dalszym ciągu opracowuje i przygotowuje do druku spuściznę literacką Melchiora Wańkowicza. Jest autorką ponad dwudziestu książek m. in.  "Otwarta rana Ameryki",  "Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon", "Lepszy dzień nie przyszedł już".

Spotkanie związane było z najnowszą książką pisarki „Lepszy dzień nie przyszedł już”.

Nadesłała:
Jolanta Kąkol