Rok 2013

2013-12-06 Seminarium „Zadania bibliotek pedagogicznych i szkolnych w świetle nowych przepisów prawa oświatowego”

27 listopada 2013 r. Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ciechanowie przy udziale Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie zorganizowało seminarium „Zadania bibliotek pedagogicznych i szkolnych w świetle nowych przepisów prawa oświatowego” dla nauczycieli bibliotekarzy szkół i placówek oświatowych. Spotkanie odbyło się w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ciechanowie.

Agnieszka Pietryka, kierownik Zespołu Informacji Pedagogicznej z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, przedstawiła założenia nowego systemu doskonalenia nauczycieli, wskazała na rolę i zadania bibliotek pedagogicznych w nowym modelu wspomagania pracy szkół i doskonalenia nauczycieli. Przybliżyła działania związane z nowymi zadaniami z wykorzystaniem zasobów biblioteki pedagogicznej.

Biblioteki pedagogiczne, zgodnie z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2013 r. roku w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, będą przystosowywały swoją pracę do nowych wymagań, których realizacja będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Nowe wymagania dotyczą:
  • organizowania i prowadzenia wspomagania szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej,
  • organizowania i prowadzenia wspomagania bibliotek szkolnych,
  • organizowania i prowadzenia sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli.
Nowy system wspomagania ma być ukierunkowany na pracę z konkretną szkołą, wspieranie jej w wykonywaniu zadań. Sieć współpracy i samokształcenia to szansa na wymianę doświadczeń, dzielenie się wiedzą i umiejętnościami, wspólne poszukiwanie sposobów w rozwiązywaniu szkolnych problemów oraz na inicjowanie nowych przedsięwzięć. Celem zmian jest szersze włączenie bibliotek pedagogicznych do procesu wspomagania szkół i placówek.

Dotychczasowe bogate doświadczenia i działania Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie w zakresie wspomagania szkół i placówek oświatowych  przedstawiła dyrektor biblioteki- Grażyna Brzezińska.

Nadesłała:
Bożena Lewandowska