Rok 2013

2013-12-16 Relacja z konkursu dla dzieci: "W krainie poezji Juliana Tuwima" w BP w Bielsku-Białej

Z okazji Roku Juliana Tuwima Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprosiła uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie pt. „W krainie poezji Juliana Tuwima”. W imprezie udział wzięło blisko 120 uczniów z 17 szkół z Bielska-Białej, Mnicha i Wilamowic. Dzieci występowały w dwóch kategoriach: klasy I-III i  klasy IV-VI.

Ze względu na bardzo dużą ilość zgłoszeń konkurs odbył się w dwóch terminach: 15 i 19 listopada 2013 r. Młodzi recytatorzy pięknie deklamowali wiersze Juliana Tuwima, swymi autentycznymi i żywiołowymi interpretacjami  wprowadzili słuchaczy w zaczarowany świat poezji Tuwima. Dzięki świetnej charakteryzacji i ciekawym rekwizytom wywoływali  niejednokrotnie rozbawienie i aplauz odbiorców. Można było odnieść wrażenie, że publiczne występy sprawiały dzieciom przyjemność i satysfakcję. Na sali panował nastrój młodzieńczej energii i autentycznej zabawy. Poziom występów był wysoki i bardzo wyrównany.

Członkami Komisji Konkursowej byli:
Anna Niemiec-Warzecha – Dyrektor PBW w Bielsku-Białej, Jolanta Biernat – doradca metodyczny WOM, Renata Kruszyna – nauczyciel bibliotekarz PBW, aktorzy Teatru Polskiego – Kuba Abrahamowicz (15 listopada) i Bożena Germańska (19 listopada).

Podczas oczekiwania na werdykt jury dzieci zwiedzały bibliotekę, oglądały filmy animowane, a także brały udział w zajęciach relaksacyjnych z elementami biblioterapii.

W kategorii klas I-III w dniu 15 listopada nagrody otrzymali:
I miejsce – Natalia Łowkis ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Bielsku-Białej
II miejsce – Samuel Nowak z Zespółu Szkół w Wilamowicach
III miejsce – Sara Leś ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku-Białej

Wyróżnieniami uhonorowano:
  • Szymona Kuźbińskiego  ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej
  • Wiktorię Tobor  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bielsku-Białej
  • Wiktorię Bijałd ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bielsku-Białej
  • Igę Garstkę ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej
  • Weronikę Magę ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bielsku-Białej
  • Wiktorię Mach ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej

Uczniowie z klas I-III pozują do pamiątkowego zdjęcia Aktor Kuba Abrahamowicz wręcza dzieciom dyplomy uznania

W dniu 19 listopada wyłoniono zwycięzców z klas IV-VI:

I miejsce – Lena Ryncarz ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Bielsku-Białej
II miejsce – Angelika Laszczak ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej
III miejsce – Natalia Witek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej

Nagrody specjalne przyznano:
  • Oliwii Lach ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej
  • Miłoszowi Sporkowi ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej
  • Dagmarze Bielec ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej
Wyróżnieniami nagrodzono:
  • Krzysztofa Sosnę ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Bielsku-Białej
  • Agnieszkę Gnat ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielsku-Białej
  • Weronikę Masełek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bielsku-Białej
  • Wiktorię Kocoń ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku-Białej
  • Martynę Szczotkę ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Bielsku-Białej
  • Monikę Dutkę ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielsku-Białej
  • Monikę Dukalską ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Bielsku-Białej
Jury uhonorowało także podziękowaniami i nagrodami książkowymi niektóre szkoły za szczególny wkład pracy w przygotowanie dzieci do konkursu.
Fundatorami nagród byli: Bielska Fabryka Szczotek i Pędzli BEFASZCZOT, Księgarnia „Klimczok”, Wydawnictwa: „Dragon” i „Nasza Ksiegarnia”.
Nagrody wręczył Prezes Zarządu „Befaszczotu” – Pan Jan Bierówka, którego firma hojnie obdarowała zwycięzców.

Prezes Zarządu „Befaszczotu” Jan Bierówka wręcza nagrodę Samuelowi Nowakowi Uczestnicy konkursu z Komisją Konkursową i Prezesem „Befaszczotu” Janem Bierówką

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania, a opiekujący się nimi nauczyciele – podziękowania.
Na zakończenie konkursu w dniu 15 listopada  aktor Kuba Abrahamowicz zwracając się do uczniów, docenił ich świetne przygotowanie do publicznych występów, a także podkreślił ich pewność siebie i brak tremy. W szczególny sposób podziękował nauczycielom za wielkie zaangażowanie i ogromny wkład pracy w przygotowanie dzieci do konkursu.
W podsumowaniu drugiej tury konkursu - 19 listopada - Pani Bożena Germańska wyraziła ogromne zadowolenie z faktu, iż polska młodzież kocha i zna poezję Juliana Tuwima, a także  nadzieję, że w przyszłości uczniowie będą często gościć na spektaklach jej rodzimego Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
W ocenie organizatorek – Barbary Derewieckiej i Renaty Kruszyny - konkurs recytatorski był atrakcyjną i pożyteczną formą współpracy ze szkołami, a podobne imprezy będą organizowane w przyszłości.

Tekst: Barbara Derewiecka
Zdjęcia: Dorota Pająk