Rok 2013

2013-12-19 Podsumowanie obchodów Roku Juliana Tuwima w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach i jej filiach

Obchody Roku Juliana Tuwima w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach i jej filiach

Rok 2013 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej został ogłoszony, między innymi, Rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym pracownicy Biblioteki Pedagogicznej i jej filii przygotowali ciekawe przedsięwzięcia skierowane do swoich czytelników:

• Tuwimiada – spotkanie z twórczością Juliana Tuwima (BP w Siedlcach)
    Zajęcia skierowane były do dzieci przedszkolnych oraz uczniów nauczania początkowego. W czasie zajęć dzieci zapoznały się z najbardziej znanymi wierszami poety, obejrzały zabawną interpretację wierszy „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Zosia Samosia” oraz „Rzepka” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach oraz pracowników biblioteki.

• Tuwim na nowo odczytany (BP w Siedlcach)
    Spotkania skierowane były do uczniów i nauczycieli siedleckich szkół. Zorganizowane zostały przy współudziale wolontariuszy z Sekcji Literackiej Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy czytali wiersze poety. Na zakończenie młodzież z ZSP nr 2 w Siedlcach zaprezentowała fragment przedstawienia „Tuwimowanie w Ekonomiku”. Jedno ze spotkań wpisało się w program XV Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

• Osoby zainteresowane życiem i twórczością Juliana Tuwima mogły skorzystać z przygotowanego kalendarium oraz zestawienia bibliograficznego opracowanego na podstawie zbiorów biblioteki. (BP w Siedlcach)

• Konkurs Pięknego Czytania Poezji Juliana Tuwima (Filia w Mińsku Mazowieckim)
    Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich typów szkół oraz osób dorosłych. Na podsumowaniu konkursu laureaci zaprezentowali przygotowane wiersze. Następnie grupa teatralna z Gimnazjum Miejskiego nr 2 – Teraz my przedstawiła współczesną interpretację utworów poety. W drugiej części spotkania gość prof. Alina Kowalczyk przekazała refleksje o poezji oraz przybliżyła postać Juliana Tuwima na tle epoki.

• Julian Tuwim dla dzieci (Filia w Mińsku Mazowieckim)
    W bibliotece zorganizowano zajęcia dla dzieci pod hasłem Lubię czytać – spotkanie z poezją Juliana Tuwima oraz wystawy książek.

• Głośne czytanie Juliana Tuwima (Filia w Węgrowie)
    Pracownicy biblioteki głośno czytali wiersze Juliana Tuwima dzieciom z przedszkola oraz uczniom nauczania początkowego. Słuchacze zinterpretowali je plastycznie, a z prac przygotowano w bibliotece wystawę Bohaterowie Tuwima w wyobraźni dziecięcej.

• Julian Tuwim w bibliotece (Filia w Sokołowie Podlaskim)
    Wystawa dotycząca życia i twórczości poety.

• Wszystkie kolory i odcienie utworów Tuwima (Filia w Łosicach)
    Konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

• Spotkaliśmy się w książkach Juliana Tuwima (Filia w Łosicach)
    Konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i zerowych klas szkoły podstawowej.

• Świąteczne spotkania z Tuwimem (Filia w Łosicach)
    Spotkanie skierowane było do dzieci z przedszkoli i zerowych klas szkoły podstawowej. Wiersze Tuwima swoim młodszym kolegom recytowali uczniowie klasy pierwszej.

• Obchody Roku Tuwima (Filia w Garwolinie)
    W bibliotece przygotowano wystawę dotyczącą życia i twórczości Juliana Tuwima. Przeprowadzono także zajęcia edukacyjne dla dzieci przedszkolnych. Poprzez czytanie i zabawę tekstem uczestnicy zapoznali się z twórczością poety.

• Twórczość Juliana Tuwima w oczach dziecka (Filia w Garwolinie)
    W bibliotece zorganizowano zajęcia edukacyjne dla dzieci poświęcone Julianowi Tuwimowi. Przedszkolaki wykonali ilustracje do wybranych wierszy poety. Z prac przygotowano wystawę, którą mogli oglądać wszyscy czytelnicy.

Krótkie sprawozdania oraz relacje fotograficzne z poszczególnych wydarzeń znajdują się na stronie biblioteki i jej filii w galeriach www.bpsiedlce.pl

Nadesłała:
Małgorzata Percińska