Rok 2014

2014-04-30 "Lata 80- te czyli Jeden dzień z życia naszych rodziców"- lekcja dla uczniów w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie

23 kwietnia 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie odbyła się lekcja dla uczniów "Lata 80- te czyli Jeden dzień z życia naszych rodziców". W zajęciach brali udział uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie. Spotkanie prowadziła p. Anna Obrębska, edukator z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Uczniowie poznali realia lat 80. ubiegłego wieku: ówczesne warunki życia, kartki na żywność , sytuację polityczną i gospodarczą tamtych czasów, historię stanu wojennego, powstanie „Solidarności”, wolne wybory. Oglądając fragmenty filmu „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei poznali kolejki do sklepów po rozmaite towary, które były jednym z głównych przejawów życia codziennego w PRL. Poznali zabawy swoich rodziców, mieli możliwość obejrzeć bajki z ich dzieciństwa.

Zajęciom towarzyszyły prace w grupach mające na celu przybliżenie ważniejszych osób związanych z okresem PRL. Przy okazji poznawania historii uczniowie również świetnie się bawili. Mieli okazję pograć w kapsle-popularną grę podwórkową, która opiera się na wykorzystaniu kapsli od butelek.
Zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie miały na celu przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń historycznych z okresu PRL. Poprzez edukację i zabawę uczniowie poznali różne aspekty życia lat 80., zostali również zachęceni do rozmów z rodzicami o historii tamtych lat.

Nadesłała:
Bożena Lewandowska