Rok 2014

2014-09-01 Nowy numer Biuletynu Nauczycieli Bibliotekarzy już on-line

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „BNB”, w którym prezentujemy artykuły i materiały dotyczące wspomagania szkół i placówek.

Nowy system wsparcia obligatoryjnie będzie funkcjonował od 1 stycznia 2016 roku. Jego częścią są sieci współpracy i samokształcenia, prezentowane w artykułach teoretycznych. Zwracamy uwagę na ich rolę (Dorota Czerwonka, Marianna Hajdukiewicz), odwołujemy się do przykładów zagranicznych (Agata Arkabus) oraz podpowiadamy, jakie rozwiązania można podjąć tworząc sieć (Tomasz Karoń).

W dziale Z praktyki przybliżamy działania Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie na rzecz przygotowania nauczycieli bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych do realizacji nowych zadań (Marianna Hajdukiewicz, Agnieszka Pietryka). Odwołujemy się także do form wspomagania, realizowanych przez przykładowe biblioteki – Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu (Beata Malentowicz), Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie (Joanna Tarasiewicz, Maria Nóżka) oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach (Anna Marcol). Część propozycji uwzględnia nowe wymagania, inne – korzystają z dotychczasowych rozwiązań.

W Materiałach publikujemy scenariusz i opracowania, które można wykorzystać w praktyce. Anna Płusa dzieli się doświadczeniami związanymi z wykorzystywaniem przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie nowatorskich kanałów komunikacji w ramach sieci współpracy i samokształcenia. W swoim materiale opisała obsługę wideokonferencji na platformie Doskon@lenie w sieci. Nauczyciele bibliotekarze Wydziału Opracowania Zbiorów PBW w Katowicach prezentują scenariusz gry miejskiej dla uczniów szkół podstawowych, przeprowadzonej podczas Tygodnia Bibliotek 2014. Z kolei Jadwiga Pawluk objaśnia tajniki tworzenia kalendarzy w programie MS Publisher. Jest to jeden z modułów kursu e-learningowego, który Autorka prowadzi na platformie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu.

W odrębnych działach zamieściliśmy informację o Mediotece Edukacyjnej ORE, sprawozdania z wybranych wydarzeń oraz omówienia polecanych publikacji z zakresu nowego systemu doskonalenia nauczycieli.

Zapraszamy do lektury. Najnowszy numer "BNB" udostępniliśmy pod adresem: http://bnb.oeiizk.waw.pl/biezacy.html.

dr Anna Marcol
Redaktor naczelna