Rok 2014

2014-10-06 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece Pedagogicznej w Oławie

W piątek 26 września 2014 roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Bibliotece Pedagogicznej zorganizowano zajęcia dla grupy uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie.

Na początku spotkania uczestnicy zajęć wspólnie wzięli udział w zabawach na powitanie oraz integrujących grupę. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentu książki Kostka i Bruno: bajki wychowajki Dominiki Słomińskiej. W trakcie czytania dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tekstu, sprawdzające stopień zrozumienia opowiadania oraz z zainteresowaniem oglądali ilustracje przedstawiające bohaterów utworu.

Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie wspólnie wypowiadali się na temat dokuczania innym i sposobach radzenia sobie z problemem, gdy jest się ofiarą czyjegoś dokuczania lub kiedy jest się świadkiem przemocy uczniowskiej. Wspólnie ustalono najważniejsze zasady postępowania w sytuacji dokuczania. Dzieci dowiedziały się, że zawsze mogą zaprotestować lub po prostu zwrócić się o pomoc do dorosłego.

Przy okazji Dnia Głośnego Czytania rozmawiano także o prawidłowym używaniu książek, szanowaniu ich oraz o używaniu zakładek. Na koniec spotkania uczniowie przystąpili do zajęć plastycznych, podczas których wykonali zakładki do książek.

Nadesłała:
Patrycja Lala, Biblioteka Pedagogiczna w Oławie