Rok 2014

2014-11-19 O Oskarze Kolbergu – w bibliotece pedagogicznej w Bielsku-Białej

W związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2014 Rokiem Oskara Kolberga, w dwusetną rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora, ludoznawcy i etnografa, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na prelekcję pt. „Od kompozytora do etnografa – życie i działalność Oskara Kolberga”, którą wygłosi Sylwia Grudzień, etnolog i adiunkt Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Na prelekcję zapraszamy 26 listopada 2014 r. o godz. 16.30 do budynku RODN w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 24 (sala 4).

Podczas spotkania zostaną poruszone najciekawsze wątki z życia badacza, który bez reszty poświęcił się pracy w terenie oraz opracowywaniu zebranego materiału. To dzięki jego działalności etnografia rozwinęła się jako odrębna dyscyplina nauk humanistycznych. To dzięki jego pracowitości dysponujemy dzisiaj bogatym materiałem, dającym rozległy obraz życia zbiorowego chłopstwa sprzed 150 lat. To dzięki niemu posiadamy wiedzą o zjawiskach społecznych, gospodarczych, kulturowych i politycznych XIX-wiecznej wsi na terenach Rzeczpospolitej przedrozbiorowej. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ jego działalności na rozwój ludoznawstwa na Śląsku.

---
Sylwia Grudzień – absolwentka etnologii na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, adiunkt Zbiorów Etnograficznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Autorka wystawy czasowej „Jedność w różnorodności. Bogactwo kulturowe świata indonezyjskiego”, publikacji z zakresu etnografii oraz warsztatów i lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży.

Nadesłał:
Maciej Chrobak